Wypadanie odbytnicy, czyli przemieszczenie się części jelita grubego przez odbyt. Wyróżniamy wypadanie częściowe, gdzie wypadnięciu ulega tylko błona śluzowa oraz wypadanie całkowite odbytnicy przez odbyt. Przypadłość dotyczy głownie kobiet po 60 roku życia, a jako jej przyczyny podaje się utratę masy ciała oraz zwiotczenie mięśni odbytnicy związane z wiekiem.
Inne przyczyny:
– nadmierne parcie na stolec (zaparcia, nadużywanie preparatów przeczyszczających)
– choroby neurologiczne (stwardnienie rozsiane, niedowłady po udarze mózgu)
– choroby powodujące przewlekły kaszel
– nieleczone żylaki odbytu
Schorzenie można zdiagnozować poprzez badanie per rectum, gdzie wyczuwa się obniżone napięcie zwieracza. Inną metodą diagnostyczną jest endoskopowe badanie jelita grubego , czyli kolonoskopia.
Objawy:
Wypadanie jelita grubego ma miejsce przy wypróżnianiu, ale w zaawansowanym stadium choroby nawet niewielki skurcz mięśni brzucha spowodowany kaszlem bądź kichaniem powoduje wypadnięcie odbytu. Jeśli pacjent nie leczy tej przypadłości, to z czasem dochodzi do samoczynnego przemieszczenia jelita grubego. Nietrzymanie moczu i stolca, zaparcia, wydalanie śluzu też są objawami omawianego schorzenia. Błona śluzowa, która wypada na zewnątrz ulega obrzękowi, pojawiają się owrzodzenia.
Leczenie:
Niezwykle ważne jest eliminowanie przyczyn nadmiernego, permanentnego parcia na stolec, czyli intensywnego napinania mięśni jamy brzusznej. Tymi przyczynami są: przewlekłe zaparcia, biegunki, choroby wywołujące długotrwały kaszel. Istotna jest dieta bogata w błonnik oraz wypijanie dużej ilości płynów w celu uniknięcia zaparć. Warto też wybrać się na konsultacje do fizjoterapeuty, aby specjalista pomógł w doborze odpowiednich ćwiczeń usprawniających mięśnie dźwigacze odbytu i odbytnicy oraz mięśnie krocza. Seniorzy cierpiący na omawiane schorzenie powinni również unikać długotrwałego stania, gdyż dochodzi wtedy do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co nasila problematyczne objawy. Przy zaawansowanym stopniu choroby stosuje się zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu wypadającego fragmentu jelita. Częściowe wypadanie leczy się za pomocą fotokoagulacji laserowej, sklerotyzacji (wstrzyknięcie środka powodującego obkurczanie) lub poprzez założenie specjalnych gumowych opasek, które odcinają do