Publikujemy felieton Ireneusza Rospondka, członka Częstochowskiego Stowarzyszenia „Jesteśmy Razem”.
Tak, jak wielu turystów lubię wspinać się po polskich górach. Turystyka, robienie pamiątkowych fotek, podziwianie wspaniałych widoków, Rysy, gdzie na wysokości 2500 m n.p.m. można znaleźć 63 gatunki roślin kwiatowych, ale wejście na Tatry nie należy do łatwych i wymaga odpowiedniego przygotowanie kondycyjnego i turystycznego jak również odpowiedniego oporządzenia wspinaczkowego. Ale jak się to ma do osób, które wspinają się 8000 m n.p.m. Jednym z takich „turystów” jest Tomasz Mackiewicz pseudonim „Czapa”, zaczął od wspinaczki sportowej i boulderingu w 2008 roku wraz z Markiem Klonowskim zdobył najwyższy szczyt Kanady Mount Logan, w trakcie trwania trwającego 40 dni brawurowego marszu przez największe lodowce Alaski i Jukonu. W 2009 roku wszedł samotnie na Chan Terngri. Począwszy od 2011 roku czterokrotnie atakował zimą Nanga Parbat podczas organizowanych wspólnie z Klonowskim całkowicie samodzielny i pozbawiony instytucjonalnego wsparcia ekspedycji „Nanga Dream”. W 2013 roku udało się dotrzeć do wysokości 7400 m n.p.m. Tomasz Mackiewicz planuje kolejną piątą już próbę zimowego wejścia na jeden z dwóch niezdobytych dotąd ośmiotysięczników. Nanha Parbat drogą Messnera Bachi to łączona wyprawa współpracująca z Danielem Nardi, Elizabeth Rewol, próbę zamierza także Simono Moro, prawdopodobnie również drogą Messnera.
Nanga Parbat położona jest w zachodniej części Himalajów wysokich na obszarze Kaszmiru w północno-wschodnim Pakistanie. Jest to olbrzymi masyw górski zbudowany z prekambryjskich skał metamorficznych i krystalicznych. Od północy i zachodu otacza te góry rzeka Indus. W kierunku północno – zachodnim szczyt oddalony jest od niej zaledwie o 25 km i wznosi się nad nią. Ponad 7000 m n.p.m. przez co jest to największe względne wzniesienie na świecie.
Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat spostrzegany jest jako olbrzymia biegnąca Tukim gran o długości prawie 26 km liczony od Szczytu Chongra (6889 m n.p.m.) na północnym wschodzie do Przełęczy Mazeno (5377 m n.p.m.) na południowym zachodzie. Najwyższą częścią góry śnieżno-lodowo-skalny z wierzchołkiem głównym o wysokości 8126 m n.p.m. i drugim pod względem wysokości wierzchołkiem od strony Północnym Ramieniem (8070 m n.p.m.). Na północnym zachodzie od Północnego Ramienia leży Przełęcz Bashin (7812 m n.p.m.).