Szukaj

Zabawy dla dziadków i małych wnuków

Zabawy dla dziadków i małych wnuków

Posiadanie wnucząt jest wspaniałe – potwierdzi to większość babć i dziadków. Mimo to nie każdy senior ma pomysł na ciekawe spędzanie czasu z małym dzieckiem. Szczególnie problematyczne okazuje się to dla osób, które doczekały wnuków w późnym wieku. Dzielące ich lata bywają sporą przeszkodą. Seniorzy nie mogą już bawić się tak żywiołowo, jak wcześniej, a małe dzieci nie są jeszcze dostatecznie rozwinięte, by np. grać w planszówki lub toczyć ciekawe dysputy. Oczywiście, gry planszowe są doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu, lecz większość pozycji nadaje się dla dzieci powyżej 3. roku życia. A jak zająć jeszcze młodszych potomków?

Zabawy w odgrywanie ról
To najprostsza zabawa, do której nie trzeba żadnych profesjonalnych zabawek. Mimo to ma niebywałe właściwości dydaktyczne, bo pomaga małemu dziecku lepiej poznać świat, uczy wcielania się w role społeczne, pozwala przyswajać ogólnie przyjęte normy. Podstawową formą tej zabawy jest odgrywanie ról rodzinnych. Maluch może wcielać się w rolę dorosłego i zaprosić babcię lub dziadka na obiad, gotując w plastikowych naczynkach. Może to być też bardziej rozwinięta zabawa, np. we fryzjera, gdy dziecko czesze seniora lub w lekarza, gdy maluch osłuchuje i przepisuje fikcyjne recepty.

Zabawa w kalambury
Kalambury są zabawą powszechnie znaną, ale w przypadku małych dzieci należy je delikatnie zmodyfikować. To dziadek lub babcia powinni przejąć pałeczkę i pokazywać lub rysować proste rzeczy, które wnuk lub wnuczka mają szansę odgadnąć. Oczywiście, powinny to być pojedyncze słowa, ponieważ dłuższe hasła będą zbyt trudne do rozgryzienia.

Puzzle i układanki
W tej kategorii zabawek wybór jest niezwykle szeroki, a konkretne produkty kierowane są zwykle do ściśle określonych grup wiekowych. To w gestii dziadków, ewentualnie rodziców dziecka pozostaje wybór pozycji, która będzie dostosowana do stopnia rozwoju malucha. Najlepsze puzzle dla dzieci mających mniej niż 3 lata to te, które składają się z niewielkiej liczby elementów. Dobrze, by były wielkogabarytowe – wtedy będą prostsze do złączenia. Warto podkreślić, że układanie puzzli będzie też dobrym ćwiczeniem dla dziadków. Co prawda, ich możliwości intelektualne są zwykle nadal dobrze rozwinięte, jednak każde układanki, nawet te najprostsze, stanowią dobry trening dla koncentracji i pozwalają utrzymać dobrą kondycję umysłu.

Gry komputerowe i konsolowe
To wcale nie jest kosmiczny pomysł, by zachęcić dziadków do lepszego poznania nowoczesnych technologii i gier, które łączą pokolenia! Istnieje wiele gier nie tylko komputerowych, ale też konsolowych, które są odpowiednie dla małych dzieci, a przy okazji zainteresują starsze osoby, pokazując możliwości współczesnej technologii. Seniorzy nie mieli wcześniej okazji poznać tego typu rozrywek, więc dlaczego nie mogliby zabawić się z wnukami? Co prawda, zakup konsoli jest dość drogą inwestycją, jednak może okazać się zabawą na lata. Z upływem czasu wystarczy jedynie wymieniać gry, by wnuk lub wnuczka mieli zajęcie na wolne chwile nawet do pełnoletniości! Pojedyncze gry komputerowe to mniejszy wydatek, ale są nieco trudniejsze do rozgrywania w parze. Można jednak wziąć wnuka na kolana i wspólnie przechodzić poszczególne etapy.