Szukaj

ZIT dla przedsiębiorców

Realizacja Zintegrowanych Inwestycji terytorialnych w ramach Funduszy Strukturalnych UE na lata 2014-2020 były tematem kolejnego Śniadania z przedsiębiorcami w częstochowskim Parku Przemysłowo-Technologicznym. Na realizację programu Subregion Północny, którego liderem jest Miasto Częstochowa, wywalczono ponad 104 mln zł. Podczas spotkania z udziałem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka zaprezentowano program Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz możliwości udziału przedsiębiorców w tych projektach.

– Przez najbliższe pół roku będziemy się wspólnie zastanawiać, jak dopracować szczegóły projektów, żeby unijne środki nie tylko trafiły do naszych mieszkańców, ale również, by z napędzonego przez nie popytu skorzystali częstochowscy przedsiębiorcy. Dlatego właśnie tak ważne jest, żeby wysłuchać propozycji wszystkich potencjalnych beneficjentów programu – mówił podczas prezentacji programu doradca prezydenta ds Rozwoju Regionalnego Piotr Grzybowski. Podczas „Śniadania” przedstawiono również założenia mediacji gospodarczej, oferowanej przedsiębiorcom przez Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

W ramach RPO powstaną cztery programy subregionalne, które będą funkcjonować pod nazwą ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). ZIT-y stanowić będą grupy projektów skupionych wokół takich obszarów, jak:

-efektywność energetyczna,

-transport niskoemisyjny,

-rewitalizacja,

-edukacja

-włączenie społeczne

 

Pierwsza propozycja Urzędu Marszałkowskiego nieznacznie przekraczała 50 mln euro dla północnego, częstochowskiego subregionu. Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk jako lider subregionu odrzucił tę propozycję i rozpoczął trudne negocjacje odbywające się na trzech poziomach:

– subregion północny – Zarząd Województwa Śląskiego

– subregion północny – pozostałe subregiony Województwa Śląskiego

– Miasto Częstochowa – pozostałe powiaty subregionu.

Dzięki wypracowaniu w naszym subregionie wspólnego stanowiska oraz przyjęciu wspólnej pozycji negocjacyjnej z subregionami południowym i zachodnim, nasze argumenty w toku rozmów i konsultacji zostały wzmocnione. Subregion nie zaakceptował również kolejnego wariantu podziału alokacji gwarantującego nam 64 mln 152 tys. 518 euro. Ostatecznie negocjacje zakończyły się przyznaniem naszemu subregionowi łącznej kwoty 104 mln 160 tys. 604 euro na realizację ZIT. Warto podkreślić, iż ta kwota zostanie uzupełniona o tzw. projekty kluczowe finansowane ze środków RPO oraz projekty zgłoszone przez nasze województwo do Kontraktu Terytorialnego (finansowanego ze szczebla centralnego). Do wykorzystania pozostaną też środki przeznaczone do podziału w trybie konkursowym, o które nasze miasto i region również zamierzają powalczyć.