Szukaj

Zmiana czasu z zimowego na letni

Zmiana czasu z zimowego na letni

Informacja dla tych, którzy o tym zapomnieli – w nocy nastąpiła zmiana czasu z zimowego na letni.

W nocy z soboty na niedzielę, dokładnie o 2 iej, powinniśmy byli przesunąć czas na naszych zegarkach dokładnie o godzinę do przodu, czyli na godzinę 3 cią.

W momencie tym następuje przejście z astronomicznego czasu zimowego na letni.

Przestawianie zegarków na inną godzinę, związane z przechodzeniem na czas letni zawsze budzi wiele kontrowersji.  Sytuacja ta bywa bardzo uciążliwa nie tylko dla ludzi, ale dla całej gospodarki.

Wiosenne przejście z astronomicznego czas zimowego na czas letni jest przede wszystkim niezwykle trudne dla naszych organizmów. W okresie przedwiośnia zmagają się one z tak zwanym przesileniem wiosennym. Jesteśmy ospali, zmęczeni i osłabieni zimą a nawet nie mamy czym wyrównać niedoborów witamin czy wesprzeć osłabione ciało, ponieważ na przednówku w sklepach nie ma  żadnych świeżych warzyw czy owoców, oprócz chemicznie konserwowanych produktów z zagranicy i nafaszerowanych chemią nowalijek. W takim stanie pobudka poranna o wcześniejszej porze, to nie lada wyzwanie.

Zmiana czasu z zimowego na letni jest dla większości z nas bardzo uciążliwa.

Niezwykle trudno przestawić organizm zmęczony po zimie na wcześniejsze wstawanie. Musi minąć zazwyczaj kilka dni zanim nasz system funkcjonowania przyzwyczai się do zmiany.

Jednak nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i dzięki zmianie czasu popołudnia są bardziej słoneczne. Nasz organizm wreszcie dostaje porządną dawkę cennej i niezbędnej witaminy D, dzięki dłuższej operacji słońca w ciągu dnia.

Wprowadzana zmiana czasu przyczynia się rzekomo do efektywniejszego wykorzystania światła dziennego i oszczędności energii. Sprawa jednak nie wygląda tak optymistycznie w kwestii wpływu zmiany czasu na gospodarkę kraju a nawet całej Europy, której 76% obywateli jest niezadowolonych z wprowadzania zmian czasu.

Po zmianie czasu z zimowego na letni śpimy o godzinę krócej, wstajemy wcześniej. Pracownicy, którzy wykonują swoje zadania w nocy, gdy następuje zmiana czasu na letni pracują o godzinę krócej, jednak za nieprzepracowaną godzinę zachowują prawo do wynagrodzenia.

Zmiana czasu na letni powoduje również często godzinne opóźnienia w ruchu kolejowym, lotniczym lub autobusowym. W tym okresie wprowadzane są często przez przewoźników specjalne rozkłady jazdy.

Banki również mają problemy z funkcjonowaniem związane ze zmianą czasu. Wiele z nich musi wyłączać na godzinę swoje systemy obsługi klientów. W tym czasie niemożliwe jest wypłacanie pieniędzy, ani dostęp do kont bankowych.

Zdaniem specjalistów przestawianie czasu wpływa również negatywnie na giełdowe notowania. Zmniejszają się osiągane dodatnie stopy zwrotu.

Żadne badania prowadzone na świecie nie wykazują jednoznacznie, że zmiana czasu skutkuje faktycznymi oszczędnościami w zużyciu prądu a wręcz przeciwnie, wiele jest dowodów na to, że dzieje się na odwrót.

Niestety obowiązuje nas w kwestii zmiany czasu odgórna dyrektywa wydana przez Unię Europejską i czym nam to odpowiada czy nie musimy dopasować nasz zegar biologiczny do zmian.