Agencja Radiowa podała, że kolejny znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje. Artysta zmarł 27 kwietnia 2017 roku, w wieku 85 lat.
Starsze pokolenie Polaków doskonale identyfikowało głos aktora, ponieważ słynął z wieloletniego dubbingowania postaci z dziecięcych kreskówek. Mieczysław Gajda zapisał się w naszej pamięci jako aktor dubbingujący Ważniaka w „Smerfach”, Kaczora Daffy’ego, nietoperza Gacusia i wiele innych postaci, przede wszystkim z filmów animowanych wytwórni Hanna-Barbera.
Kolejny znany polski aktor Mieczysław Gajda nie żyje
Losy aktora były dramatyczne. Do początku lat 70 tych jego kariera aktorska rozwijała się bardzo obiecująco, jednak zniszczył ją współudział w głośnej aferze, która wydarzyła się już przeszło 40 lat temu.
Mieczysław Gajda ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w wieku 24 lat i zadebiutował od razu w spektaklu w Teatrze Ludowym. Kolejny etap jego kariery aktorskiej to Teatr Polski i wybitne role w nim grane od 1958 do 1972 roku.
W latach 50 tych, rolą w filmie Jana Rybkowskiego „Godzina nadziei”, rozpoczęła się kariera Gajdy na dużym ekranie. Zdolności aktora zostały docenione przez innych reżyserów i jego działalność filmowa i teatralna nabrała tempa. Stworzył pamiętne kreacje aktorskie w takich filmach, jak „Wspólny pokój” Wojciecha Jerzego Hasa czy w „Awanturze o Basię” Marii Kaniewskiej.
1972 rok był dla kariery Gajdy tragiczny. Uwikłany w bliski emocjonalny związek z Jerzym Nasierowskim został wplątany w serię kradzieży w środowisku artystycznym. Mieczysław Gajda był w zasadzie ofiarą swoich uczuć i dlatego otrzymał znacznie mniejszy wyrok w porównaniu do współwinnych. Po dwuletnim pobycie w więzieniu aktor wrócił do zawodu i występował w przedstawieniach Teatru Telewizji. Rozpoczęła się wspaniała kariera dubbingowa Gajdy, dzięki której zdobył wyjątkową popularność wśród polskich widzów. Udzielił swojego głosu ponad 40 postaciom filmowym w okresie od 1957 do 2004 roku.
Gajda powrócił również na duży ekran w roli aktorskiej w „Walpurgii” w reżyserii Marcina Bortkiewicza.
Mieczysław Gajda przez wiele lat udzielał się w akcjach społecznych, pomagał dzieciom i prowadził w Sali Kongresowej w Warszawie spotkania świąteczne dla dzieci.