Ostropest plamisty znany jest głównie z wysokiej zawartości sylimaryny, która wchodzi w skład wielu preparatów wspomagających wątrobę. Jak działa ostropest i zawarte w nim związki? Na jakie dolegliwości można przyjmować kapsułki, a kiedy pić napar z mielonych nasion ostropestu?
Sylimaryna w leczeniu wątroby
Z owoców ostropestu plamistego pozyskuje się związek o nazwie sylimaryna, który zawiera głównie flawonoligany i flawonoidy. Na jej podstawie powstaje wiele leków i suplementów diety stosowanych przy chorobach wątroby i nie tylko. Sylimaryna wykazuje właściwości ochronne w stosunku do miąższu wątroby. Ponadto stabilizuje i pobudza do regeneracji komórki wątrobowe.
Sylimaryna wykazuje działanie silnie odtruwające, dlatego stosowana jest w przypadku toksycznego zatrucia wątroby, np. przez alkohol. Związek przyjmuje się także przy uszkodzeniach wątroby w wyniku działania leków hepatotoksycznych, bądź niektórych trucizn (np. zatrucie grzybami).
Działanie przeciwzapalne ostropestu plamistego znajduje zastosowanie jako wsparcie w profilaktyce przewlekłego zapalenia wątroby u diabetyków i osób prowadzących niezdrowy tryb życia. Ponadto zapobiega stłuszczeniu i marskości wątroby. Stosuje się go wspomagająco w wirusowym zapaleniu wątroby typu A, B i C.
Ostropest plamisty jako środek przeciw starzeniu?
Poza kapsułkami i nasionami dostępny jest także olej z ostropestu plamistego. Specyfik ten zawiera m.in. nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy oraz sylimarynę. Ze względu na silne właściwości przeciwutleniające, kojące podrażnienia oraz wygładzające i ujędrniające skórę, olej z ostropestu wchodzi w skład wielu preparatów do pielęgnacji ciała, które spowalniają procesy starzenia skóry.
Ostropest nie tylko dla wątroby
Ostropest działa korzystnie na przewód pokarmowy. Można go stosować w przypadku zgagi, wzdęć, niestrawności, a także jako środek zwiększający apetyt.
Ponadto ostropest działa słabo rozkurczająco na mięśnie gładkie, żółciotwórczo oraz żółciopędnie. Właściwość ta może być wykorzystywana w profilaktyce kamicy żółciowej oraz pomocniczo w trakcie usuwania kamieni. Należy jednak pamiętać, że nie można przyjmować ostropestu w trakcie napadu kolki wątrobowej, co pobudziłoby żółć do ruchu, a tym samym nasiliło ból.
Zioło wspiera leczenie migrenowych bólów głowy, krwawień z nosa oraz hemoroidów, a także obniża poziom cholesterolu. Ponadto sylimaryna jako silny antyoksydant działa przeciwnowotworowo.
Ostropest – sposób przyjmowania
W przypadku suplementów zawierających sylimarynę należy stosować się do zaleceń producenta lub swojego lekarza.
Można także przyrządzać świeży napar z nasion ostropestu. Wystarczy 2 łyżeczki sproszkowanego ostropestu zalać gorącą wodą. Najlepiej mielić nasiona tuż przed przyrządzeniem.
Nie należy spożywać więcej niż 2 łyżeczki do herbaty dziennie, przy czym efekty stosowania mogą być zauważone po ok. miesiącu.