Szukaj

ZUS wypłaci emerytury

ZUS zaczyna wypłatę emerytur tym osobom, które miały je zawieszone ze względu na nierozwiązanie stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Aby otrzymać pieniądze, należy złożyć wniosek.

Z dniem 19 lutego 2014 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 grudnia 2013 r.
o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia
1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r.

Do dnia wejścia w życie ustawy Oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych nie miały podstaw prawnych do wydawania decyzji w sprawach, które reguluje ustawa.

Komu przysługuje wypłata zawieszonej emerytury?

O wypłatę zawieszonej emerytury za okres od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. mogą starać się te osoby, które prawo do emerytury nabyły przed dniem 1 stycznia 2011 r. (np. w  roku 2008 czy 2010), a wypłata została zawieszona od 1 października 2011 r.,
w związku z nierozwiązaniem stosunku pracy z dotychczasowym pracodawcą. Do kwoty wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, liczone do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

  • Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje osobom, którym – na podstawie prawomocnego wyroku sądu – ZUS wypłacił emeryturę za ten okres. Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku, ale którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo nie orzekł o odsetkach, będą mogły zgłosić wniosek
    o wypłatę odsetek.

Zarobki emeryta a kwota wypłaty zawieszonej emerytury

Osoby, których emerytury podlegają rozliczeniu, ponieważ osiągały przychód, wraz
z wnioskiem o wypłatę zawieszonej emerytury zobowiązane są przedłożyć zaświadczenie pracodawcy o wysokości przychodu, uzyskanego w 2011 i w 2012 roku (o ile zaświadczenia takiego nie złożyły wcześniej). Przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury ZUS dokona rozliczenia emerytury za te lata.

Dotyczy to osób, które do dnia 31 października 2011 r. nie ukończyły wieku emerytalnego, wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Wypłata zawieszonej emerytury tylko na wniosek!

Wypłata zawieszonej emerytury będzie możliwa tylko na wniosek emeryta. Taki – podpisany przez osobę zainteresowaną – wniosek musi zawierać:

  • imię i nazwisko oraz adres zamieszkania emeryta,

  • numer emerytury

oraz określać:

  • że wniosek dotyczy wypłaty emerytury zawieszonej w okresie od 1 października
    2011 r. do 21 listopada 2012r. wraz z odsetkami,

  • nazwę i adres Oddziału ZUS.

Wskazane jest zawarcie we wniosku dodatkowych informacji, np. że aktualnie sprawa znajduje się w sądzie okręgowym albo że odwołanie zostało wycofane z sądu.

Ustawowy termin na wydanie decyzji w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury wynosi 60 dni.