Szukaj

Zwyrodnienie stawów biodrowych – sposób postępowania

Zwyrodnienie stawów biodrowych – sposób postępowania

Zwyrodnienie stawów biodrowych, nazywane inaczej koksartrozą najczęściej rozwija się u osób po 60. roku życia. Senior zaczyna odczuwać ból utrudniający poruszanie, a i długotrwały odpoczynek staje się męczący z powodu odczuwanej sztywności. Co można zrobić, aby ułatwić seniorowi funkcjonowanie i jak wygląda leczenie zwyrodnienia stawu biodrowego?

Chorobę początkuje stan zapalny, który rozwija się i niszczy błonę maziową wyścielającą torebkę stawową. Stopniowemu niszczeniu ulega także chrząstka stawowa, co powoduje, że kości stykają się ze sobą. Brak amortyzacji przez chrząstkę daje silne dolegliwości bólowe, które nasilają się wraz z postępem choroby.

Czynniki zwiększające ryzyko zwyrodnienia stawu biodrowego

Choroba może rozwinąć się niemal w każdym wieku, ale zdecydowanie najczęściej dotyczy seniorów. Na jej występowanie u osób starszych w dużej mierze ma wpływ współistniejąca osteoporoza, która jest jednym z czynników zwiększających ryzyko choroby. Możliwość rozwinięcia się zwyrodnienia stawu biodrowego rośnie także u osób otyłych oraz genetycznie obciążonych nieprawidłowością w budowie bioder.

Sposób postpowania przy zwyrodnieniu stawu biodrowego

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego zmusza seniora do długotrwałego przyjmowania środków o działaniu przeciwbólowym i zwykle również przeciwzapalnym. Najczęściej lekarz zaleca stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) dostępnych bez recepty, a gdy okażą się nie przynosić ulgi w bólu, lekarz przepisze silniejsze środki, np. inhibitory COX-2.

Należy uzupełniać zapotrzebowanie organizmu na preparaty odżywcze. W przypadku chorych stawów pomocne będzie regularne przyjmowanie glukozaminy i chondroityny, co zmniejszy dolegliwości bólowe przez wsparcie w regeneracji chorego miejsca. Ponadto preparaty z zawartością tych substancji mogą spowolnić rozwój choroby.

Senior z chorym biodrem nie powinien rezygnować z aktywności fizycznej. Odpowiednia dawka ruchu wskazana jest przy każdej dolegliwości. Należy jednak pamiętać, aby nie obciążać stawu i zachować równowagę pomiędzy aktywnością, a odpoczynkiem. Pomocna może okazać się konsultacja z fizjoterapeutą. Warto również rozważyć używanie podpory w trakcie poruszania, np. laski. Ważne, aby senior zadbał o prawidłową wagę ciała, co zmniejszy nacisk na chore biodro.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie operacyjne

Postępujące zwyrodnienie stawu powoduje coraz silniejszy ból, a dodatkowe środki przeciwbólowe w dużych ilościach mogą wywoływać skutki uboczne, m.in. podrażnienia żołądka, wrzody, krwawienia. Szansą na poruszanie się bez bólu, a tym samym na odstawienie leków jest operacja, która polega na wycięciu zmienionej chorobowo głowy kości udowej. W zamian wszczepia się ceramiczną lub metalową protezę stawu biodrowego.

Zabiegi w obrębie kości udowej zależą od stopnia zaawansowania zwyrodnienia. Wyróżniamy zabieg oszczędzający staw (kapoplastyka), wszczepienie protezy częściowej lub całkowitej. Również rodzaj protezy dopierany jest indywidualnie. Nowoczesne endoprotezy nie zawsze mogą być zastosowane u osób powyżej 70. roku życia lub zmagających się jednocześnie z osteoporozą.