Zła dieta nawet o 50 proc. może zwiększyć ryzyko nowotworów złośliwych – twierdzą specjaliści. O tym co warto jeść mówili podczas konferencji „Żywność, żywienie a nowotwory”.
Konferencja odbyła się w Warszawie. Dyrektor warszawskiego Instytutu Żywności i Żywienia prof. Mirosław Jarosz twierdzi, że co druga osoba, która zachorowała na nowotwory jak rak jelita grubego, żołądka i przełyku, mogłaby uniknąć tej choroby, gdyby odpowiednio wcześnie zmieniła swą dietę. Pozytywnym przykładem jest rak żołądka, jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Spada zarówno liczba zachorowań, jak i zgonów z powodu tego raka.
– Powodem tego jest wzrost spożycia warzyw i owoców; w Polsce w ostatnich 20 latach zwiększyło się ono o 30-40 proc. Jednocześnie nieco zmniejszyła się konsumpcja soli, co również ma korzystny wpływ na zdrowie – podkreślił prof. Jarosz. Dodał, że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko raka jamy ustnej, krtani i przełyku, a także jelita grubego, trzustki oraz prostaty i piersi.Należy przede wszystkim zmniejszyć spożycie soli oraz mięsa czerwonego i wszelkiego mięsa przetworzonego (poddane wędzeniu, konserwowaniu oraz soleniu).
Warto natomiast jeść jak najwięcej takich produktów jak warzywa cebulowate (cebula, czosnek), o małej zawartości skrobi (brokuły, sałata, papryka, cukinia i cykoria) oraz żywność zawierającą beta karoten (jaja, szpinak, dynia i morele). Korzystne są również produkty bogate w witaminę C (ziemniaki, czarna porzeczka) i zawierające likopen (pomidory, czerwone grejpfruty), a także żywność obfitująca w foliany (ciemnozielone warzywa, orzechy, awokado i banany). Wszystkie te warzywa i owoce chronią przed rakiem jelita grubego, żołądka, przełyku oraz trzustki, jamy ustnej, gardła i krtani.