10 tysięcy litrów, 100 tysięcy ruchów kurczących – tyle robi serce w ciągu doby!

Każda komórka ludzkiego organizmu jest zależna od układu krążenia, w którym to serce odgrywa kluczową rolę. Podczas rutynowych czynności zwykle nie zastanawiamy się, jak niezbędny dla zdrowia i życia jest zdrowy układ sercowo-naczyniowy, tymczasem serce pracuje nieustannie pompując nawet 10 tysięcy litrów krwi na dobę kurcząc się przy tym ok. 100 tysięcy razy! Sprawdź, jak pracuje serce i jak zbudowany jest ten organ!

 

Budowa serce  

Serce stanowi najważniejszy element układu krążenia. Zlokalizowane jest w śródpiersiu w klatce piersiowej. Mówi się, że serce położone jest po stronie lewej, jednak jego część przechodzi także na stronę prawą klatki piersiowej. U jednej na ok. 12 tysięcy osób serce znajduje się po przeciwnej stronie.

Organ ten u dorosłego człowieka waży niecałe pół kilograma. Odzwierciedleniem wielkości serca danej osoby jest dłoń złożona w pięść. Bezpośrednim otoczeniem serca jest worek osierdziowy zbudowany z dwóch blaszek. Pomiędzy blaszkami znajduje się niewielka ilość płynu, która pełni funkcje amortyzujące podczas ruchów serce.

Wnętrze mięśnia sercowego składa się z dwóch jam – górnego przedsionka i dolnej komory – oddzielonych przegrodą. Pomiędzy przedsionkiem a komorą znajduje się zastawka przedsionkowo-komorowa. Z kolei po stronie lewej zlokalizowana jest zastawka dwudzielna, a po stronie prawej trójdzielna. Zastawki warunkują prawidłowy przepływ krwi z przedsionków do komór.

Jak pracuje serce?

Mięsień sercowy to organ ssąco-tłoczący odpowiedzialny za dostarczanie krwi, a wraz z nią tlenu do każdej komórki organizmu. Serce pracuje nieustannie tłocząc krew, której w organizmie jest ok. 5 litrów. Szacuje się, że u dorosłej osoby serce pompuje 7-10 tysięcy litrów krwi w ciągu doby i wykonuje przy tym ok. 100 tysięcy ruchów kurczących.

Podczas pracy serce w pierwszej kolejności kurczą się przedsionki, dzięki czemu znajdująca się w nich krew jest tłoczona do komór. Następnie dochodzi do skurczu komór, przez które krew jest wtłaczana do naczyń krwionośnych i kolejno, przez prawą komorę, do płuc.

W płucach dochodzi do wymiany gazowej, dzięki której krew jest bogata w tlen. Następnym krokiem jest powrót krwi do lewego przedsionka, skąd przez lewą komorę serce krew jest tłoczona do układu obwodowego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *