Szukaj

10 tysięcy litrów, 100 tysięcy ruchów kurczących – tyle robi serce w ciągu doby!

10 tysięcy litrów, 100 tysięcy ruchów kurczących – tyle robi serce w ciągu doby!

Każda komórka ludzkiego organizmu jest zależna od układu krążenia, w którym to serce odgrywa kluczową rolę. Podczas rutynowych czynności zwykle nie zastanawiamy się, jak niezbędny dla zdrowia i życia jest zdrowy układ sercowo-naczyniowy, tymczasem serce pracuje nieustannie pompując nawet 10 tysięcy litrów krwi na dobę kurcząc się przy tym ok. 100 tysięcy razy! Sprawdź, jak pracuje serce i jak zbudowany jest ten organ!

 

Budowa serce  

Serce stanowi najważniejszy element układu krążenia. Zlokalizowane jest w śródpiersiu w klatce piersiowej. Mówi się, że serce położone jest po stronie lewej, jednak jego część przechodzi także na stronę prawą klatki piersiowej. U jednej na ok. 12 tysięcy osób serce znajduje się po przeciwnej stronie.

Organ ten u dorosłego człowieka waży niecałe pół kilograma. Odzwierciedleniem wielkości serca danej osoby jest dłoń złożona w pięść. Bezpośrednim otoczeniem serca jest worek osierdziowy zbudowany z dwóch blaszek. Pomiędzy blaszkami znajduje się niewielka ilość płynu, która pełni funkcje amortyzujące podczas ruchów serce.

Wnętrze mięśnia sercowego składa się z dwóch jam – górnego przedsionka i dolnej komory – oddzielonych przegrodą. Pomiędzy przedsionkiem a komorą znajduje się zastawka przedsionkowo-komorowa. Z kolei po stronie lewej zlokalizowana jest zastawka dwudzielna, a po stronie prawej trójdzielna. Zastawki warunkują prawidłowy przepływ krwi z przedsionków do komór.

Jak pracuje serce?

Mięsień sercowy to organ ssąco-tłoczący odpowiedzialny za dostarczanie krwi, a wraz z nią tlenu do każdej komórki organizmu. Serce pracuje nieustannie tłocząc krew, której w organizmie jest ok. 5 litrów. Szacuje się, że u dorosłej osoby serce pompuje 7-10 tysięcy litrów krwi w ciągu doby i wykonuje przy tym ok. 100 tysięcy ruchów kurczących.

Podczas pracy serce w pierwszej kolejności kurczą się przedsionki, dzięki czemu znajdująca się w nich krew jest tłoczona do komór. Następnie dochodzi do skurczu komór, przez które krew jest wtłaczana do naczyń krwionośnych i kolejno, przez prawą komorę, do płuc.

W płucach dochodzi do wymiany gazowej, dzięki której krew jest bogata w tlen. Następnym krokiem jest powrót krwi do lewego przedsionka, skąd przez lewą komorę serce krew jest tłoczona do układu obwodowego.