Szukaj

Aktywna mama na emeryturze

– Chcemy na stałe zmienić podejście do osób po 50. czy 60. roku życia na rynku pracy. To są wartościowi i doświadczeni pracownicy, których wiedza często jest znacznie szersza niż osób, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Ważna jest zmiana stereotypów, z jakimi muszą się mierzyć osoby dojrzałe – powiedział minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dzięki wydłużeniu urlopu rodzicielskiego, zmianie w urlopach wychowawczych oraz wzrostowi liczby miejsc opieki dla maluchów dojrzałe matki będące babciami nie muszą rezygnować ze swojej pracy, aby zajmować się wnukami.

W 2008 roku pracowała tylko co trzecia osoba w wieku 55-64 lat – wskaźnik zatrudnienia dla tej grupy wiekowej wynosił wówczas 31,6%. Pięć lat później, według danych Eurostatu z trzeciego kwartału 2013 roku, zatrudnionych było już 41,3% kobiet i mężczyzn w tym wieku.

Wciąż jest to wskaźnik niższy od średniego w krajach UE, wynoszącego 50,9%, jednak mimo to dostrzegalna jest wyraźna poprawa, a dystans Polski do Europy stale maleje.

– Wzrost zatrudnienia osób powyżej 50 roku życia do poziomu 50% w 2020 r., w tym wspieranie kobiet, osób niepełnosprawnych oraz mieszkańców terenów wiejskich na rynku pracy w wieku powyżej 50 roku życia – to nasze cele – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Nowości, które wprowadza nowelizacja ustawy o urzędach pracy to m.in. dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób bezrobotnych powyżej 50 lat. Jest ono wypłacane przez 12 miesięcy w przypadku zatrudnienia osoby w wieku 50-60 lat, przez 24 miesiące za zatrudnienie osoby, która ukończyła 60. rok życia.

W 2013 roku na wsparcie dla osób poszukujących pracy powyżej 50. roku życia wydano 502 mln zł.

Mama na emeryturze

Nie zapominajmy o mamach, które przeszły na emeryturę – one też chcą być aktywne. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy w tym roku na wsparcie dla takich osób 40 mln zł. Pieniądze będą wykorzystane w czterech obszarach: aktywność społeczna, edukacja osób starszych, partycypacja społeczna oraz zewnętrzne usługi społeczne. Ważną rolę we wspieraniu aktywności seniorów pełnią Uniwersytety Trzeciego Wieku. W ostatniej dekadzie powstało ich w całym kraju ok. 500. Liczba słuchaczy jednego Uniwersytetu to średnio 230 osób. Łącznie w zajęciach uczestniczy ok. 150 tys. osób. W większości są to kobiety, mężczyźni stanowią ok. 15 proc. Ponad połowa wszystkich słuchaczy to osoby pomiędzy 50. a 65. rokiem życia. Przeciętny Uniwersytet Trzeciego Wieku organizuje 48 wykładów i zajęć rocznie. Tematyka to m.in. medycyna i zdrowie, historia, turystyka i rekreacja,  kultura, psychologia, ekonomia, komputery i nowe technologie, zajęcia sportowe, nauka języków obcych, zajęcia muzyczne i taneczne.  W 2014 r. Uniwersytety otrzymają 2,5 mln dotacji, aby uatrakcyjnić ofertę i zwiększyć liczbę zajęć.

– Kiedy mówimy o matkach, to myślimy o kilku pokoleniach. Zmiany demograficzne wymagają nowego podejścia. Zarówno w przypadku młodych matek, tych dojrzałych, jak i będących na emeryturze. Rozwiązania zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej dają mamom wybór i pomoc na wielu szczeblach, w każdym okresie ich życia – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.