Szukaj

Antyperspiranty hamujące wydzielanie potu – czy są zdrowe?

Antyperspiranty hamujące wydzielanie potu - czy są zdrowe

Potliwość nie należy do przyjemnych doznań, często jest powodem kompleksów i zażenowania. W sklepach dostępnych jest wiele środków na problemy z potem, wśród których znajdziemy zarówno antyperspiranty działające na zasadzie hamowania aktywności gruczołów potowych, jak i dezodoranty maskujące nieprzyjemny zapach. Czy jest między nimi różnica i jak wybrać najlepszą ochronę przeciw potowi?

Antyperspiranty, a dezodoranty?

Słowa antyperspirant i dezodorant bywają stosowane zamiennie, tymczasem oznaczają inne preparaty. Kosmetyki takie łączy jedno – są przeznaczone do zwalczania potliwości. Różnica między nimi polega na sposobie działania.

Antyperspiranty to środki hamujące aktywność gruczołów potowych, zwykle powstają na bazie soli glinu. Stężenie substancji działającej wpływa na skuteczność danego preparatu oraz częstotliwość koniecznej aplikacji. Antyperspiranty występują w formie sztyftu, kremu, spray, czy tzw. kulki. Wśród nich znajdują się również takie do stosowania 1-2 razy w tygodniu, które hamują wydzielanie potu w miejscu aplikacji.

Dezodoranty – ich działanie polega na zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu poprzez działanie przeciwbakteryjne. Warto zwrócić uwagę, że pot jest substancją bezwonną, a za przykry zapach odpowiadają bakterie zamieszkujące skórę. Pot stanowi dla nich pożywkę i to właśnie jego fermentacja pod ich wpływem wyczuwalna jest na skórze. Większość dezodorantów jest perfumowana, dzięki czemu zapach jest maskowany.

Funkcje potu – hamować, czy zmniejszać skutki?

Pot nie jest wydzielany bez powodu. Jest to naturalna reakcja organizmu nie tylko na wysoką temperaturę otoczenia, ale także na sytuacje stresujące, czy spożywanie gorących lub pikantnych potraw. Wzmożona produkcja potu chroni organizm przed przegrzaniem. Wraz z potem wydzielana jest woda (główny składnik), ale także wiele zanieczyszczeń z organizmu, a także niektóre leki, mocznik, sód, potas, chlorki wapnia i aminokwasy.

Jeśli pot wydzielany jest w umiarkowanej ilości nie ma powodów, by mówić o nadpotliwości. Intensywna aktywność gruczołów potowych w sytuacjach normalnych, czyli podczas wysokiej temperatury, stresu, czy wysiłku fizycznego, należy do zjawisk całkowicie prawidłowych. Wówczas wystarczająca jest odpowiednia higiena oraz łagodne dezodoranty ułatwiające zachowanie świeżości.

Z kolei nadpotliwość jest stanem odbiegającym od normy, co ma jednak indywidualne wyznaczniki. Ogólnie nadmierne wydzielanie potu można stwierdzić, gdy płynu jest tak dużo, że utrudnia nam prawidłowe funkcjonowanie, stanowi problem estetyczny oraz stwarza dyskomfort w kontaktach międzyludzkich. Można wówczas sięgnąć po silniejsze środki, czyli antyperspiranty blokujące gruczoły potowe. Warto jednak pamiętać, że środki takie można stosować jedynie punktowo, ponieważ organizm musi znaleźć miejsce na usunięcie nadmiaru wielu związków. Ponadto istnieją przesłanki, że antyperspiranty po wielokrotnym zastosowaniu wpływają na rozregulowanie naturalnej flory bakteryjnej na skórze, przez co pot, pomimo że będzie go mniej, może mieć znacznie bardziej nieprzyjemny zapach.