/* */

Zioła idealne na upalne dni!

Lato powitało nas afrykańskimi upałami i choć większość z nas lubi ciepłą pogodę, niestety wysokie temperatury mogą okazać się dla niektórych ciężkie do wytrzymania. W upalne dni nie należy zapominać o dużej ilości wypijanych płynów, kremach z filtrem i nakryciach na głowy, Istnieją również zioła, które pomogą ochłodzić ciało i przetrwać najwyższe temperatury!

Zioła o działaniu chłodzącym

Obserwując i niestety odczuwając nadmierne upały często szukamy sposobów na ochłodzenie. Najtrafniejsze wydaje się być stosowanie zimnych napojów z lodem oraz klimatyzacji, to jednak niesie ze sobą pewne ryzyko – ból gardła, chrypka, złe samopoczucie. Alternatywą dla lodu są zioła o właściwościach chłodzących, z których możemy przyrządzić nie tylko korzystnie działające napoje, ale także smaczne! Działanie chłodzące niektórych ziół wynika nie tylko z ich świeżego smaku i zapachu, ale przede wszystkim z wpływu na termoregulację ciała. Warto więc wypróbować kilka sprawdzonych ziół, które być może mamy na kuchennym parapecie.

Najpopularniejszą rośliną stosowaną do orzeźwiania smaku i zapachu jest mięta. W upalne dni warto wykorzystać kilka listków mięty jako dodatek do wody mineralnej. Napój taki daje natychmiastowe uczucie chłodzenia dzięki zawartości olejków eterycznych. Świeże liście mięty możemy również zaparzać i spożywać w formie schłodzonego naparu, co jednocześnie wpływa korzystnie na układ trawienny. Listki mięty nadają się również jako dodatek do sałatek, czy deserów.

Równie wartościowym ziołem chłodzącym jest szałwia. Schłodzony napar z szałwii działa odprężająco oraz wpływa na temperaturę ciała. Liście szałwii również mogą być dodawane do potraw, przy czym świetnie pasują do mięsa i sałatek warzywnych.

Kolejnym ziołem o działaniu chłodzącym jest melisa, która ma nieco łagodniejszy aromat w porównaniu do mięty, jednak jej właściwości są zbliżone, przynajmniej pod względem zastosowania w cieplejsze dni. Melisa także może stanowi świetny dodatek do sałatek i lodów, ale nie jest aż tak ,,miętowa”, dlatego sprawdza się u osób nielubiących tego smaku.

Krwawnik – zioło to znane jest jako środek na zaburzenia krzepliwości krwi. Ten niepozorny chwast rosnący na łąkach i w fosach ma liczne właściwości, wśród których jest właśnie działanie chłodzące.

Do ziół o działaniu pomagających przetrwać upały zaliczamy również:

  • bazylię,
  • lawendę,
  • rumianek,
  • kolendrę,
  • hibiskus.


« (Poprzedni artykuł)Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *