Cukrzyca typu 2 może rozwinąć się w każdym wieku, jednak ryzyko jej rozwoju wzrasta z każdym kolejnym rokiem życia. Nie każdy jednak podejrzewa u siebie cukrzycę i często lekceważy się pierwsze objawy. Zobacz, kiedy wykonać badanie stężenia cukru i jak interpretować wyniki!
Kiedy zrobić badanie stężenia glukozy w krwi?
Oznaczenie stężenia glukozy w krwi jest podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku podejrzenia cukrzycy. Jest to badanie wykonywane z próbki pobranej krwi żylnej, które wykonuje się na czczo. Warto zaznaczyć, że nie należy jeść ani pić przez okres 8-14 godzin przed badaniem. W przeciwnym razie wyniki mogą być niewiarygodne.
Do wykonania badań cukru we krwi zwykle skłaniają zaobserwowane objawy cukrzycy, takie jak nadmierne pragnienie, częstomocz, czy osłabienie. Tymczasem oznaczenie stężenia glukozy w krwi jest standardowym badaniem kontrolnym.
Cukrzyca typu 2 może rozwijać się przez wiele lat bez wywoływania niepokojących objawów, jednak już w tym okresie wpływa niekorzystnie na stan zdrowia. Natomiast badanie poziomu cukru na czczo pozwala na zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium, a tym samym pozwala na szybkie wprowadzenie leczenia.
Oznaczenie stężenia glukozy na czczo należy wykonywać przynajmniej raz na trzy lata w przypadku osób starszych.
Grupa ryzyka cukrzycy – co ile wykonywać badanie?
Badanie stężenia cukry we krwi powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku w przypadku osób będących w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy. Czynniki, które predysponują do rozwoju cukrzycy typu 2 to przede wszystkim:
- otyłość, głównie otyłość brzuszna;
- choroby układu sercowo-naczyniowego, m.in. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze;
- wysoki poziom cholesterolu;
- przebyta w przeszłości cukrzyca ciążowa;
- występowanie cukrzycy u osób w rodzinie.
Norma cukru we krwi – jaki wynik jest prawidłowy?
Dwukrotnie podwyższone stężenie cukru we krwi na czczo świadczy o rozwoju cukrzycy typu 2. Co więcej, w przypadku cukrzycy typu 2 o chorobie świadczy także stężenie cukru powyżej 200 mg/dl w przypadku badania w ciągu dnia.
Natomiast prawidłowy wynik badania na czczo powinien mieścić się w przedziale od 72 – 99 mg/dl (4,0–5,5 mmol/l). Stężenie glukozy we krwi powyżej tej normy (do 126 mg/dl) oznacza zwiększone ryzyko cukrzycy, czyli podwyższony poziom cukru. Natomiast wartość powyżej 126 mg/dl świadczy o cukrzycy.