Szukaj

Bezdech senny – czym jest i jakie mogą być objawy?

Bezdech senny – czym jest i jakie mogą być objawy

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą, która polega na wielokrotnych w ciągu snu epizodach braku przepływu powietrza przez gardło do płuc. Głównym objawem bezdechu nocnego jest chrapanie, ale dolegliwość ta wpływa niekorzystnie na cały organizm. Zobacz, jakie mogą być objawy bezdechu sennego odczuwane w ciągu nocy oraz za dnia!

 

Co to jest bezdech senny i jakie są przyczyny?

O bezdechu sennym mówi się, gdy osoba chora doświadcza zaburzeń przepływu powietrza przez gardło. Dopływ tlenu może być całkowicie zablokowany lub znacznie ograniczony przez minimum 10 sekund. Co więcej, epizody niedotlenienia u osób chorujących na bezdech senny mogą pojawiać się nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. Sporadyczne epizody zaburzenia przepływu powietrza zdarzają się jednak również u osób zdrowych. Do diagnozy bezdechu sennego konieczne jest określenie ilości oraz długości występujących zaburzeń.

Osoby z bezdechem nocnym zawsze chrapią. Dzieje się tak, ponieważ podczas snu mięśnie częściowo wiotczeją, co dotyczy również języka i części gardła. W efekcie tylna część gardzieli przysłania światło przewodu oddechowego. W gardle tworzy się więc niewielka szczelina, co znacznie utrudnia oddychanie i jest powodem emisji charakterystycznych dźwięków, czyli chrapania. Warto jednak zaznaczyć, że nie wszystkie chrapiące osoby cierpią na bezdech senny.

Bezdech nocny najczęściej występuje u osób otyłych – wówczas to obwód szyi ma największe znacznie. Ponadto, czynnikami zwiększającymi ryzyko zaburzeń oddychania podczas snu są schorzenia takie jak np.:

  • skrzywienie przegrody nosowej,
  • przerost migdałków,
  • wiotkość mięśni podniebienia,
  • polipy w gardle,
  • niedoczynność tarczycy,
  • inne nieprawidłowości w budowie układu oddechowego.

 

Nocne objawy bezdechu sennego

Osoby chorujące na bezdech senny chrapią, ale także przebudzają się wielokrotnie w nocy nabierając łapczywie powietrze. Budząc się w nocy chorzy często odczuwają przyśpieszone tętno. Głośne, nierównomierne chrapanie jest przerywane przez nagłe okresy ciszy trwające kilkanaście sekund. Objaw ten może być zauważony przed inne osoby, obserwujące chorego podczas snu.

Co więcej, bezdech senny może objawiać się również zwiększoną częstotliwością oddawania moczu w nocy. Może dochodzić do nadmiernej potliwości, a nawet trudności w zaśnięciu, niepokoju i podenerwowania. W przypadku bezdechu sennego Pacjenci często zmieniają pozycję w ciągu nocy, ciężko jest im ułożyć się wygodnie.

 

Jak bezdech senny wpływa na organizm – objawy

Osoby chorujące na bezdech senny zagrożone są niedotlenieniem całego organizmu. Wielokrotne epizody niedotlenienie odczuwane są często w postaci porannych bólów głowy, stałego uczucia zmęczenia, a nawet objawów depresji. Niedostateczne dotlenienie organizmu skutkuje również zaburzeniami koncentracji oraz obniżeniem sprawności psychomotorycznej. Mężczyźni, którzy częściej cierpią na bezdech senny, mogą mieć problemy na tle seksualnym.

Co ważne, bezdech senny zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia. Brak leczenia może skutkować rozwojem nadciśnienia tętniczego, chorób, serca, a nawet zawałem i udarem mózgu.