Szukaj

Miopatie – co to za choroby?

Miopatie – co to za choroby

Miopatie to choroby mięśni – charakteryzują się nieprawidłowym funkcjonowaniem włókien mięśniowych, przez co mięśnie są osłabione, a z czasem mogą zanikać. Przyczyna miopatii tkwi w mięśniach, nie w układzie neurologicznym. Zobacz, jakie choroby określa się miopatią i jakie są przyczyny ich rozwoju.

 

Co to jest miopatia?

Miopatia nie jest jedną chorobą, a grubą schorzeń, w przebiegu których dochodzi do osłabienia mięśniowego. W odróżnieniu od neuropatii, gdzie obserwuje się nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego, miopatie wynikają z różnych przyczyny, dotyczących mięśni, m.in.:

  • wady genetyczne,
  • infekcje,
  • zaburzenia hormonalne.

 

Podział miopatii – wrodzone i nabyte

Istnieje wiele chorób objawiających się zaburzeniami w funkcjonowaniu mięśni. Każda miopatia ma inne objawy, przyczyny i rokowania. Wspólną cechą miopatii jest osłabienie mięśni, które dotyczy głównie mięśni ud i ramion. Niektóre miopatie polegają również na osłabieniu mięśni twarzy.

Schorzenia te dzieli się na kilkanaście typów, wśród których wyróżnia się m.in. dystrofie mięśniowe będące zwykle wadami wrodzonymi. W takich przypadkach osłabienie mięśni wynika z braku składników budujących mięśnie.

Kolejnym, często spotykanym typem miopatii są schorzenia o podłożu zapalnym. Wówczas za uszkodzenie mięśni odpowiada stan zapalny rozwijający się w wyniku m.in. infekcji, czy też innych chorób, takich jak niedoczynność tarczyc lub choroby przysadki mózgowej. Miopatia może być spowodowana także nieprawidłowym stylem życia. Do czynników mogących wywołać uszkodzenie mięśni zalicza się przede wszystkim nadmierne spożywanie alkoholu, a także przyjmowanie niektórych leków.

 

Jak wyglądają objawy chorób mięśni?

Osoby cierpiące na miopatię odczuwają objawy uzależnione przede wszystkim od przyczyny i stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej początkowymi objawami jest osłabienie mięśni, które postępuje wraz z upływem czasu. Aktywność fizyczna, a nawet podstawowe, codzienne czynności stają się kłopotliwe, ponieważ mięśnie bardzo szybko się męczą.

W przypadku miopatii chorzy często uskarżają się nie tylko na osłabienie mięśni, ale także na ich nadmierną kurczliwość. W konsekwencji pojawiają się dolegliwości bólowe i skurcze. Co więcej, miopatia może skutkować zaburzeniami pracy serca, deformacją mięśni, czy skróceniem stawów. Może pojawiać się także zanik mięśni, czyli zmniejszenie ich masy.  Z kolei miopatie metaboliczne objawiają się przerostem niektórych narządów, gównie nerek, wątroby i serca. Ponadto może dochodzić do opóźnienia rozwoju i wad w budowie kręgosłupa.

Jak widać, objawy miopatii znacznie różnią się od siebie, a także występują w odmiennym nasileniu. Wszelki nieprawidłowości powinny więc zawsze być konsultowane z lekarzem. Jak do tej pory niestety nie opracowano skutecznej metody leczenia miopatii. Wszelkie działania mogą jednak znacznie poprawić jakość życia Pacjentów.