Nowe rozporządzenia dotyczące postępowania na czas pandemii

Dnia 31/03/2020 roku ogłoszono wprowadzenie kolejnych restrykcji mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Wciąż rosnąca liczba nowych zachorowań sprawia, że należy zastosować dodatkowe obostrzenia dotyczące poruszania się.
– Poruszając się w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp minimum 2 metrów od innych ludzi.
– Osoby, które nie przekroczyły 18-ego roku życia mogą przebywać poza domem jedynie w towarzystwie osoby dorosłej.
– Ograniczeniu ulega dostęp do parków, skwerów, plaż, miejsc rekreacji. Nie wolno korzystać z rowerów miejskich. Salony fryzjerskie i kosmetyczne nie będą świadczyły usług w czasie pandemii.
– Zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne, zostają odwołane po to, by nie narażać służby zdrowia za potencjalne zakażenie.
– Osoby przebywające w dużych skupiskach ludzkich, czyli np. w sklepach, muszą dbać o zachowanie odstępu minimum 2 metrowego od innych klientów. Przed wejściem do sklepu klient zobowiązany będzie do nałożenia na dłonie rękawiczek jednorazowych.
– Markety budowlane nie będą czynne w weekendy, natomiast dalej będzie można robić zakupy w sklepach spożywczych i drogeriach, by zaopatrzyć się w środki niezbędne do życia. Przy jednej kasie nie może być więcej niż 3 klientów, ta sama zasada dotyczy straganów na targowiskach – tylko 3 osoby mogą być przy stoisku. Na poczcie kolejka do jednego „okienka” może wynosić maksymalnie 2 osoby.
Co grozi tym, którzy nie będą przestrzegać nowych restrykcji?
Naruszenie przepisów może skutkować nałożeniem kar finansowych w kwocie od 5 tysięcy złotych do 30 000 tysięcy złotych, natomiast notoryczne unikanie dostosowania się do zasad doprowadzić może do kary ograniczenia wolności. Wdrożona zostanie aplikacja służąca do monitorowania obywateli otoczonych kwarantanną. Każdy, kto od dnia 01.04.2020 zostanie poddany kwarantannie, musi odbyć dwutygodniową izolację wraz z pozostałymi domownikami zamieszkującymi w tym samym lokalu.
Wytyczne dla osób w podeszłym wieku
Dla seniorów powyżej 65 roku życia wprowadzono godziny, w których tylko oni mogą robić zakupy. Między godziną 10 a 12 osoby starsze mogą przebywać w sklepie, drogerii, aptece bez narażania się na kontakt z potencjalnymi bezobjawowymi nosicielami koronawirusa. Powyższy przepis nie oznacza, że seniorzy mają zakaz robienia zakupów we wcześniejszych bądź późniejszych godzinach.
Od kiedy?
Przedstawione zmiany wchodzą w życie od 1 kwietnia z możliwością przedłużenia. Obostrzenia nawiązujące do reorganizacji przestrzeni dla pracowników będą obowiązywały od 2 kwietnia, aby dać czas pracodawcom na dostosowanie się do nowych przepisów. W zakładach pracy pracownicy muszą zachować między sobą odstępy minimum 1,5-metrowe. Należy wyposażyć biura i magazyny w preparaty do dezynfekcji, aby każda osoba miała do nich swobodny dostęp.« (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.