Szukaj

Bezpieczeństwo seniorów

Bezpieczeństwo seniorów

Bezpieczeństwo seniorów powinno być priorytetową kwestią w każdej rodzinie.

Zbliżają się szczególne święta naszych seniorów – Dzień Babci i Dzień Dziadka. Przyłączając się więc do życzeń z tej okazji, śląscy policjanci zachęcają wnuczki oraz wnuczków, aby podczas rodzinnego spotkania, czy kontaktu, pomyśleli również o bezpieczeństwie swoich najbliższych. Jest to dobra okazja do przypomnienia seniorom o konieczności wspólnego dbania o sprawy rodzinne, ustalenia zasad kontaktu ze sobą czy wzajemnej pomocy, tak aby obcy nie mogli wprowadzać ich w błąd i narazić na szkodę.

Z pewnością warto przypomnieć podstawowe zasady bezpieczeństwa, które mogą ochronić seniorów przed różnego rodzaju popularnymi dzisiaj oszustwami, jak:

  •   wyłudzenia danych osobowych,
  •   wymuszanie podpisów pod niekorzystnymi umowami,
  •   zakupy towarów w niekorzystnych cenach,
  •   zachęcanie do wypłacania gotówki np. poprzez podanie się za „wnuczka” bądź „policjanta”,
  •  oddzwonienia na numer zagraniczny telefonu, za które to połączenie można bardzo dużo zapłacić.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo seniorów jest wielokrotnie uzależnione od opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych.

Skorzystajcie Państwo z naszych porad zawartych w dziale „Dla Seniora”. Tam śląscy policjanci, wspólnie ze strażakami, przygotowali zestaw porad adresowanych do seniorów, przedstawiających podstawowe zasady postępowania w wybranych sytuacjach życia codziennego.

W związku z tym, że temperatura powietrza przez większość dni osiąga bardzo niskie wartości, apelujemy do wszystkich o zwracanie uwagi na osoby, które mogą stać się ofiarami niskich temperatur – niejednokrotnie zagrożeni są seniorzy. Przy tej okazji apelujemy także o ostrożność podczas dogrzewania się elektrycznymi piecykami, które pozostawione na noc, lub bez opieki, mogą być przyczyną pożaru. Niebezpieczne może być także zbyt szczelne izolowanie pomieszczeń, w których pracują piece lub kominki. Brak odpowiedniej wentylacji może prowadzić do groźnych zatruć czadem.

Szczególną troską powinny być objęte osoby z demencją, bądź zaburzeniami myślenia. Konieczne jest zorganizowanie stałej opieki nad tego typu osobami, ponieważ mogą zagubić się wychodząc do miasta.