Szukaj

Bezsenność u osób starszych – jakie mogą być przyczyny?

Jak radzić sobie z bezsennością w wieku podeszłym

Sporadyczne problemy ze snem zdarzają się każdemu. Jednak wraz z upływem lat bezsenność często przyjmuje postać przewlekłą. Sprawdź, dlaczego osoby starsze zwykle potrzebują mniej snu i jakie mogą być przyczyny bezsenności! 

 

Ile snu potrzebują osoby starsze?

Senior najczęściej potrzebuje mniej snu w porównaniu do osób młodszych. Organizm w okresie wzrostu, a kolejno przy wysokiej aktywności fizycznej potrzebuje zwykle od 8 do nawet 12 godzin snu w ciągu doby, co jest oczywiście sprawą bardzo indywidualną. 

Natomiast osoby w starszym wieku zwykle z przyczyn naturalnych obniżają swoją aktywność fizyczną. Nagła rezygnacja z pracy, czy zmiana trybu dnia, do którego senior był przyzwyczajony sprawiają, że wcześniejsza aktywność maleje. Tym samym organizm nie musi regenerować się tak intensywnie, jak to miało miejsce w młodości. 

Za normalne uznaje się przesypianie 6 godzin, a nawet mniej, o ile nie wpływa to negatywnie na energię życiową i samopoczucie. 

 

Kiedy mówimy o bezsenności? 

Zdarza się, że problemem jest nie mała ilość snu, a jego jakość. Nawet przeszło połowa osób powyżej 50. roku życia cierpi na bezsenność, a u części z nich przyjmuje ona postać przewlekłą, czyli trwającą ponad miesiąc, co znacznie obniża jakość życia. 

Senior, pomimo osłabienia i chęci odpoczynku może mieć trudności z zaśnięciem. Inny rodzaj bezsenności cechuje się częstym przebudzaniem w nocy, nawet jeśli udaje się zasnąć stosunkowo szybko. W konsekwencji bezsenność może być przyczyną chronicznego zmęczenia, zaburzeń koncentracji, a nawet osłabienia odporności. 

 

Możliwe przyczyny bezsenności

Wraz z upływem lat organizm boryka się z wieloma zmianami związanymi z naturalnym procesem starzenia. Szczególnie istotny w kontekście snu jest spadek melatoniny – hormonu regulującego cykl nocy i dnia. 

Za przyczyny bezsenności u osób starszych uznaje się również występowanie chorób współistniejących. Niektóre z nich, zwłaszcza o podłożu psychicznym, bezpośrednio wpływają na ilość i jakość snu. Depresja, stany lękowe, samotność i przewlekły stres należą do najczęściej występujących problemów natury psychicznej. 

Także choroby z pozoru niezwiązane z układem nerwowym mogą być przyczyną bezsenności. Wymienić należy przede wszystkim schorzenia, które wywołują ból i dyskomfort utrudniający spokojny odpoczynek. Wszelkie bóle pleców, zmiany skórne, częstomocz, duszności, czy bóle stawów i mięśni mogą przyczyniać się do problemów ze snem.