Szukaj

Brahmi – ozdoba w wiszących doniczkach i surowiec poprawiający funkcje mózgu

Brahmi – ozdoba w wiszących doniczkach i surowiec poprawiający funkcje mózgu

Brahmi, określana również jako bakopa drobnolistna, to płożąca bylina pochodząca z terenów bagiennych. Niepozorna roślina o drobnych kwiatach jest cennym składnikiem preparatów poprawiających funkcje mózgu. Napary z suszonego ziela poprawiają pamięć i koncentracje, ale to nie jedyne zalety brahmi!

 

Brahmi – uprawa

Brahmi (Bacopa monnieri Scrophulaceae) rośnie dziko na terenach bagiennych, dlatego też potrzebuje stanowiska wilgotnego. Nadaje się jako roślina ozdobna w pobliżu oczek wodnych, ale może być sadzona także w donicach umieszczanych w cieniu. Ze względu na płytki system korzeniowy konieczne jest częste podlewanie rośliny.

Kwiaty brahmi są drobne o zabarwieniu białym z delikatnym nalotem niebieskiego na spodzie płatków. Bakopa drobnolistna owocuje dając płaskie torebki. Liście natomiast są jasnozielone o gorzkim smaku. Roślinę można wysiewać lub rozmnażać poprzez rozsadzenie korzeni, czy też ukorzeniając pędy.

 

Zastosowanie brahmi w medycynie

Bakopa drobnolistna znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie głównie ze względu na właściwości wpływające na funkcje mózgu. Roślina może wpływać na syntezę białek komórkowych. Uważa się, że po przynajmniej trzymiesięcznym stosowaniu brahmi poprawie ulega pamięć i koncentracja. Bakopa po konsultacji z lekarzem może więc być stosowana u osób starszych, w tym w przypadku schorzeń takich jak choroba Parkinsona i alzheimer. Stosowanie brahmi może również poprawić funkcje poznawcze u osób po przebytym udarze mózgu.

Z kolei u osób młodych brahmi znajduje zastosowanie w okresie wzmożonego wysiłku umysłowego, np. w trakcie nauki. Preparaty z brahmi polecane są także osobom, które wykonują zawody wymagające zwiększonej sprawności intelektualnej. Wykazano także, że właściwości brahmi mogą wpływać korzystnie na dzieci z ADHD. Działanie zmniejszające napięcie nerwowe znane było już w starożytnej ajurwedzie.

Bakopa drobnolistna dostępna jest w formie suszonego ziela, a także w tabletkach. Przed jej stosowaniem należy jednak poradzić się lekarza, ponieważ może wywoływać skutki uboczne, takie jak mdłości i biegunki. Roślina może również wchodzić w interakcje z innymi stosowanymi lekami.