Zabawy z wnukami, które spalają energię

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że ruch ma bardzo duży wpływ na nasze zdrowie, a sama aktywność fizyczna jest bardzo ważna w każdym wieku. W tym artykule podpowiadamy, jak wykorzystać zabawę i spalić sporo energii!

Dlaczego aktywne zabawy są takie ważne?

Dobra kondycja i dbanie o ciało to nie tylko domena ludzi młodych. Musimy pamiętać, że w każdy wieku należy zadbać o swoje zdrowie i pamiętać o aktywności fizycznej. Niestety żyjemy w czasach, kiedy spędzanie czasu przed telewizorem i komputerem stało się normą, dlatego warto zaangażować nasze wnuki w aktywności i zabawy, które zapewnią im większą dawkę ruchu.

Przykładowe zabawy z wnukami, które wymagają aktywności fizycznej 

 1. Wizyta z wnukami w parku

Odwiedzenie pobliskiego parku może być niezwykle atrakcyjne. W weekendy często są organizowane zabawy i konkursy, w których możecie wziąć udział. Jeśli nie znaleźliście takich atrakcji w swojej okolicy możecie sami zorganizować wyścigi lub slalomy np. pomiędzy drzewami. Możecie również pobawić się w zbieranie na czas liści określonego gatunku. Do parku możecie również zabrać pomoce takie jak: frisbee, sprzęt do badmintona, piłkę do gry, woreczki z grochem.

Wymyślajcie wspólne zabawy i zawody sportowe jak np. najdalsze rzucenie frisbee, strzelanie bramek, przebiegnięcie długiego dystansu z workiem na głowie.

 1. Wycieczka rowerowa na lody lub do lasu

Rowery to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu z wnukiem. Nawet krótkie wyjście na lody lub do sklepu możecie potraktować jako rowerową wycieczkę. Dzięki jeździe na rowerach dotlenicie się i będziecie zdrowsi. Rowery są bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu dla dzieci, a jednocześnie są bezpieczne dla zdrowia dziadków. Każdą wycieczkę możecie zakończyć piknikiem ze zdrowymi przekąskami.

 1. Jazda na rolkach

Rolki zaczynają być znowu popularne i mogą zainteresować Was jako dziadków i Wasze wnuki. Istnieje wiele wydzielonych ścieżek, na których możecie bezpiecznie zrobić sobie przejażdżkę. Pamiętajcie tylko o ochraniaczach!

 1. Wspólne pływanie z wnukami

Pływanie jest taką aktywnością, która jest atrakcyjna dla ludzi w każdym wieku. Możesz wybrać pobliskie strzeżone kąpieliska lub kryty basen. Sama aktywność pozwala wzmocnić kręgosłup i działa zbawiennie na stawy. Pływanie jest bardzo bezpieczną opcją, jeśli obawiasz się bardziej wymagających aktywności fizycznych. Baseny oferują też mnóstwo atrakcji dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie, trampoliny, rwące prądy i wiele więcej.

 1. Spacer z wnukami

Jest to najmniej wymagająca aktywność jednak warto wybrać czasem dłuższy spacer niż jeździć samochodem np. do sklepu. Każdy spacer możecie uatrakcyjnić wykonując mini-wyścigi, bieg czy chodzeniem tyłem.

 1. Wspólna gra w piłkę

Zabawa w piłkę sprawdza się zawsze niezależnie od tego, gdzie przebywamy: w ogrodzie parku czy na plaży. Piłkę możesz zabrać ze sobą wszędzie. Oprócz piłki nożnej możecie grać np. w głupiego Jasia czy zbijaka.

 1. Wycieczka w góry

Jeśli  lubisz piesze wycieczki, wykorzystaj swoją pasję i podziel się nią ze swoim wnukiem. Wybierzcie się na krótką, pieszą wyprawę w góry. Zabierz przewodnik i opowiadaj dziecku o wszystkich napotkanych ciekawostkach.

 1. Puszczanie latawców z wnukami

Puszczanie latawców jest już nieco zapomnianą zabawą dlatego warto ją pokazać wnukowi. Można je kupić wszędzie, albo można zrobić je samemu! Będzie to kolejna okazja do spędzania czasu razem.

 1. Dziadkowie uczą wnuki tańca

Świetnym pomysłem jest taniec. Wybierzcie wspólnie ulubione piosenki i ułóżcie prosty układ taneczny. Taniec poprawia krążenie, kondycję fizyczną i pozytywnie wpływa na samopoczucie!

 1. Zabawa na trampolinie

Jest to bardzo atrakcyjna forma rozrywki dla dzieci. Skakanie pozwala spalić gigantyczną ilość energii i zmęczyć nawet najbardziej energiczne dzieci.

 1. Wspólne wyjście na kręgle

Nawet jeśli nie macie doświadczenia, nie martwcie się. Na każdej kręgielni jest instruktor, który nauczy was jak prawidłowo rzucać kulą! Dzieci niesamowicie się przy tym bawią, a Ty możesz zabrać całą rodzinę!

 1. Wyjście z wnukami na sanki czy łyżwy

Zima daje nam niesamowite możliwości jak np. wyjście na sanki czy na lodowisko. Wszystkie dzieci uwielbiają zimowe zabawy!

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i wnuków

Wykonując jakąkolwiek aktywność fizyczną, zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo nie tylko wnuków, ale także swoje własne. Jeśli masz problemy ze stawami lub Twoje samopoczucie nie jest zbyt dobre, odpuść sobie wymagające czynności. Każda aktywność Twoja i dziecka powinna wiązać się z odpowiedzialnością.

Decydując się na poszczególne atrakcje, warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 • w przypadku wyjścia do lasu lub zalesionego parku nie możesz zapomnieć o sprayu na kleszcze oraz komary,
 • jeżdżąc na rolkach, obowiązkowymi akcesoriami są ochraniacze na kolana, łokcie oraz kask,
 • puszczanie latawców może odbywać się wyłącznie na bezpiecznym terenie z dala od linii wysokiego napięcia,
 • skacząc na trampolinie, dopilnuj, aby była ona odpowiednio zabezpieczona siatką.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: edziadkowie.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *