Szukaj

Brodawki wirusowe – jak wyglądają?

Brodawki wirusowe – jak wyglądają

Brodawki wirusowe to jedna z najbardziej znanych i zaraźliwych infekcji – wystarczy kontakt z wirusem, by mogło dojść do zakażenia i rozwoju zmian skórnych. Za rozwój brodawek odpowiada wirus, jednak również stan układu odpornościowego ma duży wpływ na ryzyko związane z zakażeniem. Zobacz, czym jest to schorzenie i jak wyglądają brodawki wirusowe!

 

Brodawki wirusowe – czym są?

Za rozwój brodawek wirusowych na skórze odpowiada wirus brodawczaka ludzkiego (human papillomavirus – HPV). Wirus ten wywołuje ponad sto rodzajów brodawek, które mogą pojawiać się nie tylko na skórze, ale także na narządach płciowych oraz błonach śluzowych.

Wśród najczęściej spotykanych brodawek wywoływanych przez HPV wyróżnia się m.in.:

  • brodawki zwykłe,
  • brodawki płaskie,
  • brodawki łojotokowe.

 

Jak wyglądają brodawki wirusowe?  

Wygląd brodawek zależy od ich rodzaju. Niekiedy występują jako pojedyncza zmiana, innym razem są bardzo liczne, gęsto zlokalizowane na pewnym obszarze skóry. Najczęściej brodawki pojawiają się na skórze stóp i dłoni, ponieważ te części ciała mają bezpośredni kontakt z wirusem.

Wielkość brodawek wirusowych zwykle nie przekracza kilku milimetrów. Są one zwykle wystające, o nierównej, chropowatej powierzchni.  Brodawki mogą być białe, żółte, a nawet różowe lub w kolorze skóry. Często spotykana odmiana brodawek charakteryzuje się widocznością drobnych, ciemniejszych punktów – są to minimalne przekrwienia.

W przypadku brodawki zwykłej miejscem występowania wykwitów są najczęściej dłonie. Brodawki mogą pojawić się na wałach okołopaznokciowych i grzbietach dłoni. Zwykle w pierwszej kolejności obserwuje się jedną grudkę, a po pewnym czasie wysiew kolejnych brodawek. Zdarza się również, że brodawki pojawiają się pod płytką paznokciową, co jest widoczne w postaci bolesnych zgrubień i zmiany barwy paznokcia.

Co więcej, brodawki wirusowe mogą pojawić się również na twarzy, głownie na powiekach, a także na skórze owłosionej głowy. Brodawki zlokalizowane w okolicy oczu często są wąskie, ale stosunkowo długie, co przypomina przerośnięte wałeczki skóry.