Gdy zakwas mamy już gotowy, pora na wypieczenie pierwszego bochenka!
Najprostsza wersja chleba na zakwasie. W prostocie tkwi pełnia smaku. Potrzeba tak niewiele, by uzyskać tak wspaniały efekt! Miękki miąższ i chrupiąca skórka. Do pełni szczęścia wystarczy tylko dodatek dobrego masła.
Składniki:
- 150g aktywnego zakwasu żytniego
- 250g wody
- 400g mąki pszennej
- łyżeczka soli
Przygotowanie:
Do miski przekładamy zakwas i mieszamy z wodą. Następnie dodajemy mąkę i sól. Wszystkie składniki dokładnie łączymy i wyrabiamy gładkie i elastyczne ciasto. Podczas wyrabiania ciasto będzie się trochę kleić, ale tak ma być (najwygodniej użyć miksera z hakiem chlebowym, ale my wyrabiamy ręcznie).
Po wyrobieniu ciasto przekładamy do miski wysmarowanej olejem i przykryć szczelnie folią spożywczą. Miskę z ciastem odstawiamy do wyrośnięcia na około 3 godziny. Podczas wyrastania ciasto dwukrotnie składamy.
Na czym polega składanie ciasta?
Po godzinie wyrastania wyciągamy ciasto na obsypany mąką blat, ciasto rozciągamy, lewy bok składamy do środka i lekko przygniatamy żeby je odgazować, następnie prawy bok składamy do środka i również lekko przygniatamy, analogicznie składamy dwa krótsze boki. Następnie ciasto wkładamy z powrotem do miski łączeniem do dołu, po godzinie czynność powtarzamy. Składanie ciasta wpływa na jego strukturę i daje lepszy efekt końcowy naszego wypieku.
Po 3 godzinach przekładamy ciasto do wybranej formy np. keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, szczelnie owijamy folią i pozostawiamy do ponownego wyrastania na 3 godziny.
Po tym czasie piekarnik nagrzewamy do 240’C z opcją grzania góra-dół.
Formę wstawiamy na środkowy poziom piekarnika, pieczemy 10 minut w 240’C, następnie zmniejszamy temperaturę do 220’C i pieczemy jeszcze 20-25 minut.
Wskazówka: aby uzyskać jeszcze lepszy efekt końcowy, dobrze jest na dno piekarnika włożyć naczynie żaroodporne wypełnione do 1/3 wrzątkiem.
Wypieczony chleb powinien wydawać głuchy odgłos po postukaniu od spodu.
Gotowy chleb studzimy na kratce.
Smacznego!