Szukaj

Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest ta dolegliwość?

Choroba Leśniowskiego-Crohna – czym jest ta dolegliwość

Choroba Leśniowskiego-Crohna to nieswoiste zapalenie jelit, czyli choroba wywołująca niecharakterystyczne objawy występujące także przy innych schorzeniach. Osoby cierpiące na chorobę Leśniowskiego i Crohna muszą pozostawać pod stałą opieką lekarza, zwłaszcza w okresie zaostrzeń objawów, kiedy pacjent jest szczególnie narażony na powikłania. Zobacz, jakie są objawy choroby Crohna!

 

Czym jest choroba Leśniowskiego i Crohna?

U osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu zapalnego w obrębie przewodu pokarmowego. Jest to choroba, której przyczyny nie zostały wyjaśnione. Uważa się, że na występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna mają wpływ zarówno czynniki genetyczne, jak i zaburzenia mikroflory jelitowej oraz nieprawidłowa odpowiedź układu immunologicznego.

Schorzenie może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, jednak najczęściej zajmuje końcowy odcinek jelita krętego. Rzadziej zmiany lokalizuje się w przełyku, żołądku oraz w dwunastnicy. Natomiast zmiany w obrębie odbytnicy dotyczą około połowy pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą Leśniowskiego i Crohna.

 

Choroba Leśniowskiego i Crohna – objawy

Choroba Leśniowskiego i Crohna to schorzenie zaliczane do grupy chorób nazywanych nieswoistymi zapaleniami jelit. Oznacza to, że część objawów występujących przy tym schorzeniu obserwuje się także w przebiegu innych dolegliwości.

Do nieswoistych objawów choroby Crohna zalicza się m.in. osłabienie, stany podgorączkowe przy zaostrzeniu objawów, a także utratę masy ciała spowodowaną niedostatecznym odżywieniem organizmu. Ponadto, osoby chorujące na to schorzenie mogą obserwować odmienne objawy uzależnione od zajętego odcinak przewodu pokarmowego.

Zwykle choroba Leśniowskiego-Crohna wywołuje objawy takie jak:

  • biegunki tłuszczowe;
  • niekiedy pojawia się krew w stolcu;
  • bóle brzucha;
  • niedokrwistość;
  • niedobory witaminowe;
  • w przypadku zajęcia jelita grubego mogą pojawiać się ropnie, szczeliny okołoodbytowe, przetoki i owrzodzenia;
  • nudności i wymioty.