Szukaj

Chromanie przestankowe

Chromanie przestankowe

Ból nogi, często bardzo silny, zmuszający do odpoczynku i charakterystyczne utykanie – mowa o chromaniu przestankowym, czyli chorobie osób starszych. Jakie są objawy tego schorzenia, jak postępować po diagnozie i jak zapobiegać tej z pozoru niegroźnej dolegliwości, która tak naprawdę stanowi zagrożenie dla zdrowia seniora?

Co to jest chromanie przestankowe?

Chromaniem określa się trudności w prawidłowym chodzeniu, które wynikają z silnego bólu powodowanego zaburzonym krążeniem krwi. W trakcie nawet niewielkiego wysiłku fizycznego mięśnie potrzebują większej ilości tlenu. Niestety zwężone naczynia krwionośne nie są wstanie dostarczyć odpowiedniej ilości krwi, a tym samym dostępnego w niej tlenu. W konsekwencji pojawia się ból i skurcz łydki. Wraz z postępem choroby senior może mieć trudność w wykonaniu nawet kilku kroków.

Chromanie przestankowe – objawy:

• ból i skurcze łydki, często całej nogi, a nawet pośladka i biodra; ból nasila się w trakcie wysiłku fizycznego, spaceru, wchodzenia po schodach;
• w niedokrwionej części nogi skóra może być blada i sucha, naskórek może się nadmiernie złuszczać, a w skrajnych przypadkach może dojść do bolesnych owrzodzeń;
• chorobie często towarzyszy uczucie zimna.

Czynnik przyczyniające się do powstawania chromania przestankowego

Choroba powstaje na wskutek upośledzonego krążenia w nogach, co wynika z chorób takich jak miażdżyca lub cukrzyca. Schorzenia te charakteryzują się powstawaniem stwardnienia tętnic. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta u osób otyłych oraz nałogowych palaczy. Również wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie tętnicze stanowią zagrożenie dla zdrowia naczyń krwionośnych.

Chromanie przestankowe – jak zmniejszyć ból?

Leczenie chromania przestankowego polega na przyjmowaniu doustnych środków rozrzedzających krew. Często są to medykamenty stosowane również w przypadku chorób serca oraz środki zwiększające przepływ krwi. W przypadku współistniejących chorób, które mają wpływ na stan naczyń krwionośnych, konieczne jest odpowiednie ich leczenie.

Bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Pomimo odczuwanego bólu senior powinien codziennie ćwiczyć, aby polepszyć krążenie, dotlenić mięśnie i usprawnić zdolność poruszania się. Konieczne jest utrzymanie prawidłowej wagi ciała i porzucenie nałogu palenia.

W dalszym stadium choroby, gdzie dolegliwości są trudne do zniesienia, a stopień niedokrwienia zagraża zdrowiu, wykonuje się zabiegi chirurgiczne. Rodzaj zabiegu zależy od stopnia zwężenia tętnic. Wyróżniamy m.in. angioplastykę balonową, gdzie rozszerza się zwężone naczynie. Endarterektomia natomiast polega na usuwaniu blaszek miażdżycowych, które zamykają światło naczynia krwionośnego. Kolejną metodą jest wszczepienie stentów, które zwiększają przepływ krwi. Do popularnych zabiegów należy wszczepienie bypassu, czyli plastikowej protezy pracującej zamiast naczynia. Często wykorzystuje się także naczynia pobrane z innej części ciała.