Szukaj

Pietruszka – niezwykłe właściwości na zwykłe dolegliwości

Pietruszka – niezwykłe właściwości na zwykłe dolegliwości

Jej smak i zapach zna każdy, nie wszyscy jednak doceniają wartość prostej rośliny wkrajanej do rosołu. Zajmuje pierwsze miejsce w przydomowych ogródkach, jest smaczna i zdrowa, dodatkowo można wykorzystywać jej liście, łodygi, nasiona i korzeń. Mowa oczywiście o pietruszce…

Choć mogłoby się wydawać, że pietruszka to po prosu pietruszka, w rzeczywistości występuje w wielu odmianach. Najpopularniejsze są trzy grupy odmian, wśród których są liczne pododmiany: pietruszka naciowa o liściach kędzierzawych (Petroselinum crispum var. crispum) – natka drobna, gęsta; pietruszka naciowa o płaskich liściach (P. crispum var. neapolitanum); pietruszka korzeniowa (P.crispum var. tuberosum).

Pietruszka – właściwości lecznicze

Pietruszka jest bogatym źródłem wartościowych substancji, np. witaminy C, witaminy E, żelaza, beta-karotenu, cynku, fosforu, potasu, magnezu, miedzi, wapnia, kwasu foliowego.

Silne działanie moczopędne pietruszki znajduje zastosowanie przy wspomaganiu leczenia chorób objawiających się zatrzymaniem płynów w organizmie, czy dolegliwości związanych z układem moczowym. Pietruszka może być stosowana również u osób chorujących na podagrę.

Pietruszka wpływa korzystnie na układ pokarmowy lekko stymulując jego pracę. Łagodzi wzdęcia i dyskomfort w jamie brzusznej, zmniejsza kolki, ułatwia trawienie i delikatnie zwiększa apetyt. Ponadto zapobiega gromadzeniu się toksyn w organizmie i chroni wątrobę. Uważa się również, że zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych oraz może być stosowana pomocniczo w już zdiagnozowanej kamicy.

Ze względu na dużą zawartość żelaza i liczne składnik odżywcze pietruszka polecana jest dla osób osłabionych, również z anemią. Pietruszka dostarcza niezbędnych mikroelementów, a dzięki zawartości witaminy C i beta-karotenu wzmacnia odporność.

Pietruszka zawiera olejki eteryczne o działaniu przeciwzapalny. Zawartość antyoksydantów sprawia, że zapobiega starzeniu komórek. Połączenie właściwości przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych poprawia stan skóry, rozjaśnia przebarwienia i dodaje blasku.
Ponadto pietruszka działa na organizm odkażająco, a tym samym odświeża oddech.