Warszawskie Dni Seniora 2018

Warszawskie Dni Seniora 2018

Jak co roku, na przełomie września i października w Warszawie odbyły się Dni Seniora. W ten sposób miasto stołeczne celebruje Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który obchodzony jest pierwszego dnia października. Organizowane są liczne wydarzenia kierowane do osób, które przekroczyły 60. rok życia. Są to m.in. wystawy, spotkania i warsztaty poruszające tematykę kulturalną, zdrowotną, turystyczną i inne. Na 2018r. zaplanowanych było łącznie kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych w różnych częściach miasta. Organizatorzy chcieli w ten sposób poszerzyć wiedzę osób starszych o możliwościach aktywizacji społecznej i kulturalnej. Promowane były rozmaite opcje rozwoju. Zdając sobie sprawę, że nie każdy senior dotrze do informacji publikowanych w sieci, miasto zadbało o stworzenie 6 punktów informacyjnych, w których starsi mieszkańcy mogli dowiedzieć się, jaki jest grafik imprez oraz gdzie się one odbywają.

Poruszając tematykę kulturalną, Warszawskie Dni Seniora już na wstępie oferowały muzyczne spotkanie w bibliotece i wystawy malarskie, w tym wystawę prac osób starszych. Ponadto odbywały się koncerty, spektakle oraz kameralne seanse zarówno obecnego repertuaru kin, jak i mniej znanych filmów, w tym obrazów dokumentalnych. Dla pasjonatów turystyki przygotowano wycieczki autokarowe i piesze. Ciekawym wydarzeniem były także wspólne spacery, jak choćby ten historyczny po ul. Marszałkowskiej. Dla aktywnych seniorów przygotowano również zajęcia na basenie, wspólną gimnastykę oraz spacery nordic walking.

Seniorów chcących posiąść nową wiedzę i nabyć wyjątkowe umiejętności, zaproszono m.in. na warsztaty komputerowe czy warsztaty plastyczne. Wśród bogatej oferty zajęć, znajdowały się m.in. te ze zdobień techniką decoupage i quillingu. Można było wziąć również udział w warsztatach poruszających tematykę zdrowia fizycznego, psychicznego oraz emocjonalnego. Warsztaty kulinarne były natomiast okazją do połączenia umiejętności starszego i młodszego pokolenia, ponieważ zaproszono na nie także wnuków uczestników imprezy. Pozwoliły zarówno na sprawdzenie swoich umiejętności, jak i posmakowanie rozmaitych pyszności. Zorganizowano również Święto Pieczonego Ziemniaka.

Ponadto, podczas Dni Seniora można było skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, w tym np. badań słuchu i badań psychologicznych oraz konsultacji z dietetykami. Nie zapomniano także o komforcie osób starszych. Kilkukrotnie odbywały się spotkania, podczas których prezentowano uczestnikom nowinki technologiczne, które mogą przydać im się w codziennym życiu. Odbyły się też zajęcia z majsterkowania. Urządzano również wykłady dotyczące bezpieczeństwa w jesieni życia.

Seniorzy mieli wiele możliwości nawiązywania nowych znajomości. Na bliższe poznanie mogli liczyć podczas licznych pikników, Jarmarku Senioralnego, ale też na spotkaniu w pizzerii, w której dla uczestników Warszawskich Dni Seniora przygotowano atrakcyjne rabaty. Jeszcze więcej czasu można było natomiast spędzić na wspólnych grach, układaniu puzzli, a przede wszystkim na potańcówkach, które z pewnością przeniosły stołecznych seniorów do czasów młodości.

Warszawskie Dni Seniora 2018 były też okazją do spotkania wolontariuszy świadczących usługi na rzecz seniorów. W Centrum Alzheimera odbył się Festiwal „Poznajmy się”, który promował ten rodzaj aktywności społecznej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *