Szukaj

Jaworzno ma pomysł na pomoc domową dla seniorów

Jaworzno ma pomysł na pomoc domową dla seniorów

Jaworzno to niespełna 100-tysięczne miasto w woj. śląskim, ale może być wzorem do naśladowania dla wielu miast i gmin w całym kraju. Wkrótce wystartuje tam program pomocy dla seniorów zatytułowany „U siebie – bezpłatne usługi opiekuńcze prowadzone w miejscu zamieszkania oraz w ramach Klubu Seniora dla niesamodzielnych mieszkańców Miasta Jaworzna”. Jego realizacją zajmie się tamtejszy Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych, który podpisał już umowę z marszałkiem województwa.

Akcja będzie się skupiała na wsparciu w codziennych obowiązkach domowych, takich jak gotowanie, sprzątanie, robienie zakupów, załatwianie spraw urzędowych. Dodatkowo, potrzebujący będą mogli liczyć na opiekę pielęgnacyjną, a także na aktywizację w różnych sferach życia. W ten sposób organizatorzy chcą pomóc nie tylko w codziennych sprawach, ale też w niwelowaniu uczucia osamotnienia i izolacji społecznej.

Pomoc osobom starszym i niesamodzielnym będzie prowadzona w warunkach domowych przez    . Dodatkowo, planowane jest włączenie do opieki najbliższego środowiska osoby potrzebującej, czyli głównie sąsiadów. W ten sposób organizatorzy chcą wypracować w uczestnikach zachowania samopomocowe, które świadczone na większą skalę, mogą przynieść niezwykłe efekty.

W ramach akcji „U siebie – bezpłatne usługi opiekuńcze…” powstanie również wypożyczalnia sprzętu medycznego, pielęgnacyjnego oraz rehabilitacyjnego. Na miejscu osoby zainteresowane otrzymają fachowe porady i wskazówki odnośnie doboru takich akcesoriów oraz ich użytkowania. W wypożyczalnie znajda się m.in. wózki inwalidzkie, chodziki czy materace przeciwodleżynowe. Wszystkie sprzęty będą udostępniane bezpłatnie, ale z koniecznością zwrotu. Natomiast klub seniora ma stanowić miejsce spotkań, które umożliwi seniorom aktywizację społeczną i zrealizuje ich potrzeby przynależności i akceptacji, a także potrzeby samorealizacji, kulturalne, psychologiczne. W gronie rówieśników, będą mogli znaleźć wspólne tematy i wypełnić nudę szarych, samotnych dni. Zyskają też szansę rozwoju swoich pasji i talentów.

Uruchomienie projektu było możliwe, dzięki dotacji wynoszącej 1,8 mln złotych. Koszt całego przedsięwzięcia wyniósł 1,9 mln złotych, a kierowany był ogółem do 120 seniorów.