Szukaj

Cieknący grzejnik – przyczyny

Cieknący grzejnik - przyczyny

Cieknący grzejnik to powszechnie występująca usterka w mieszkaniach i domach. Często pojawia się znienacka i przysparza wielu kłopotów.  Zobaczmy, jakie są jej dwie najpopularniejsze przyczyny oraz jak sobie z nimi radzić.

Cieknący grzejnik sprawia wiele problemów, m.in.:

  • może spowodować zalanie naszego mieszkania i mieszkania sąsiadów
  • w przypadku uszkodzeń związanych z zaworem niemożliwe jest precyzyjne regulowanie temperatury w pomieszczeniu
  • woda wypływająca w grzejnika może zniszczyć parkiet lub podłogę powodując jej podniesienie się
  • konieczne jest podstawianie i wymiana naczyń zbierających wodę kapiącą z grzejnika
  • dźwięk wody wypływającej z grzejnika może powodować irytacje i przeszkadzać w skupieniu się lub we śnie

Korozje

Jednym z powodów cieknięcia jest korozja.  Zjawisko to może występować z przyczyn zewnętrznych lub wewnętrznych. Do pierwszych zaliczamy wszelkie uszkodzenia mechaniczne powstające na powierzchni grzejnika. Nawet niewielkie draśnięcia mogą z czasem zamienić się w poważną szkodę, szczególnie jeżeli kaloryfer znajduje się w pomieszczeniu o dużym stopniu wilgotności. Działania zapobiegające korozji powstającej z przyczyn zewnętrzach to przede wszystkim ochrona urządzenia przed uszkodzeniami – podczas transportu, montażu i późniejszego codziennego użytkowania. Istotny jest także dobór odpowiedniego typu grzejnika do miejsca, w którym będzie zamontowany.

Wewnętrzne przyczyny korozji obejmują zniszczenia spowodowane przez
zawarte w wodzie grzejnej zanieczyszczenia oraz tlen. Niestety, uzupełniając poziom wody w instalacji wprowadzamy do niej wodę wprost z wodociągów, która bogata jest w związki mineralne oraz zanieczyszczenia, które z upływem czasu wytracają się na ścianach grzejników i rur.

Problemy z zaworem

Kolejnym popularnym powodem, przez który grzejnik cieknie, mogą być różnego rodzaju problemy z zaworem, czyli z elementem, który otwiera i zamyka przepływ wody. W niektórych przypadkach rozwiązaniem problemu jest zastąpienie starych uszczelek nowymi. Często jednak zdarza się, że do wymiany jest cały zawór. Nie warto odwlekać naprawy lub wymiany tej części kaloryfera. Problem sam nie zniknie, a z czasem może stać się coraz bardziej uciążliwy.

Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Wymiana uszczelki czy zaworu może wydawać się banalna w wykonaniu. Należy jednak pamiętać, że grzejnik to urządzenie, w którego naprawie nawet najmniejszy błąd może przynieść opłakane skutki. Dlatego jeżeli nie jesteśmy specjalistami od hydrauliki i nie chcemy mieć na sumieniu zalanego mieszkania sąsiadów z niższych pięter to powinniśmy zdecydować się na skorzystanie z usług fachowca.