Szukaj

Cukrzyca, czyli zmora seniorów i XXI wieku

Cukrzyca, czyli zmora seniorów i XXI wieku

Cukrzyca to jedna z tych chorób, która niesie za sobą szereg powikłań. To schorzenie, które bardzo często wykrywana jest nie tylko w Polsce ale i na całym świecie. Zapadnięcie na cukrzycę powiązane jest ze stylem życia. Lekarze twierdzą jednak, że nasz kraj w leczeniu schorzenia zatrzymał się w latach 90. Czym jest cukrzyca? Jakie są jej główne przyczyny? Jak jej zapobiegać i jak ją leczyć?

Wszystko, co musisz wiedzieć o cukrzycy

Należy zacząć od tego, że cukrzyca to choroba przewlekła. Można z nią żyć i jeśli stosuje się do wszystkich zaleceń, to nie zagraża zdrowiu i można z nią dożyć późnej starości. Zalecenia powinny być przez cukrzyków bardzo rygorystycznie przestrzegane, ponieważ jest to gwarancją długiego życia i ograniczenia poważnych powikłań. U seniorów najczęściej diagnozowana jest cukrzyca typy II. Wraz z wiekiem jest coraz większe prawdopodobieństwo zapadnięcia na tę chorobę. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej, aby zachorować na cukrzycę, musi nałożyć się na siebie kilka czynników. Największe zło w naszym organizmie wytwarza cukier, który jest często dostarczany w zbyt dużych ilościach. Pamiętać należy jednak o tym, że cukier dostarcza organizmowi energii, dlatego spożywany w małych ilościach jest wskazany. Kłopoty pojawiają się wtedy, kiedy dostarcza się go zdecydowanie za dużo lub kiedy organizm nie umie sobie z nim poradzić. Problemy pojawiają się, gdy metabolizm cukrów zostaje zaburzony. W tym procesie najważniejszą rolę odgrywa insulina, która jest hormonem wydzielanym przez trzustkę. Jeśli jej działanie jest zaburzone, wówczas pojawiają się największe problemy.

Stosuj dietę

Seniorzy, którzy chorują na cukrzycę typu II, powinni dużą uwagę przykładać do diety. Menu nie powinno zawierać cukrów prostych. Najlepiej, gdyby składało się z odpowiedniej ilości węglowodanów. Dobrze ułożony system żywieniowy jest najskuteczniejszą bronią w walce z cukrzycą. U seniora należy wykluczyć spożywanie żywności przetworzonej, czyli dań z proszku i słodyczy oraz fast foodów. Wszystkie napoje gazowane i słodkie soki należy zastąpić wodą, a alkohol ograniczyć do minimum. Badania pokazują, że 70% pacjentów z cukrzycą typu II niestety cierpi na otyłość lub na nadwagę. Dieta i zdrowe odżywianie jest więc kluczem do sukcesu.