Szukaj

Jak ćwiczyć pamięć w starszym wieku

Jak ćwiczyć pamięć w starszym wieku

Mózg człowieka, podobnie, jak i całe jego ciało, ulega procesom starzenia, więc aby do końca życia cieszyć się dobrą pamięcią, warto wiedzieć jak ćwiczyć pamięć w starszym wieku.

Naturalni sprzymierzeńcy dobrej pamięci

Senior, który pragnie zadbać o swą pamięć, powinien odżywiać się zdrowo oraz racjonalnie. Udowodniono, iż nadmiar cukrów oraz tłuszczów zwierzęcych w diecie powoduje zanik komórek mózgowych i może skutkować rozwojem choroby Alzheimera. Jadłospis osoby starszej powinien zatem uwzględniać, takie produkty jak: białko, owoce i warzywa, ziarna zbóż, orzechy, pestki dyni, kiełki itp. Wpływ na pamięć ma także dobre nawodnienie organizmu oraz dostarczenie mu witamin, makro i mikroelementów; szczególnie witamin z grupy B czy magnezu. Świetnym uzupełnieniem diety wzmacniającej pamięć, jest spożywanie dobrej jakościowo gorzkiej czekolady.

Nie należy z niczego rezygnować w wieku senioralnym, dlatego powinno się również mieć świadomość jak ćwiczyć pamięć w starszym wieku

Ruch na świeżym powietrzu

Wielogodzinne przesiadywanie przed ekranem telewizora czy monitora nie ma żadnego sensu. Senior powinien rekreacyjnie uprawiać jakiś sport. Mogą to być marsze, marszobiegi czy pływanie. Aktywność fizyczna poprawia pamięć i koncentrację, redukuje stres i napięcie emocjonalne. Ułatwia także zasypianie oraz wzmacnia organizm.

Trening pamięci

Starsze osoby często rezygnują z aktywności intelektualnej. Wystarczy zaś, że poświecą  2-3 godziny dziennie na czytanie, a ich pamięć się poprawi. Może być to dowolna forma słowa pisanego. Dużą rolę odgrywa także kontakt z drugim człowiekiem. Spotkania towarzyskie i rodzinne, uczęszczanie na zajęcia do Klubu Seniora czy wspólne wycieczki ze znajomymi, to najlepsza odskocznia od codziennej monotonii oraz doskonała okazja do ćwiczenia swej pamięci.

Dużą rolę w tym temacie odgrywa właściwa dieta, ruch oraz stymulacja mózgu poprzez zastosowanie odpowiednich technik, mających na celu usprawnienie koncentracji, uwagi czy myślenia. Senior powinien być aktywny społecznie oraz pielęgnować swoje pasje i hobby, by na długi czas mógł pozostać sprawny fizycznie i umysłowo.