/* */

Czarna porzeczka – pożytek nie tylko z owoców

Czarna porzeczka – pożytek nie tylko z owoców

Sezon na porzeczki już za nami, na szczęście jest sposób aby korzystać z dobrodziejstwa tej rośliny jeszcze przed nadejściem jesieni. Mowa o leczniczym wykorzystaniu liści czarnej porzeczki.

Czarna porzeczka należy do najsmaczniejszych owoców sezonowych. Zbiory wykorzystywane są do przyrządzania konfitur, soków i ciast. Jednak również liście czarnej porzeczki mogą być śmiało wykorzystywane wspomagająco w przypadku wielu schorzeń.

Działanie czarnej porzeczki

Godna uznania jest bardzo wysoka zawartość witaminy C, której w owocach porzeczki jest kilka razy więcej niż w cytrusach. Zamiast sięgać po preparaty witaminowe wystarczy garstka czarnych porzeczek, co pokrywa dzienne zapotrzebowanie niemal trzykrotnie.

Również przetworzone owoce wspierają organizm, m.in. przez wspomaganie pracy przewodu pokarmowego. Ponadto porzeczka jest polecana dla osób zmagających się z reumatyzmem. Może być również stosowana pomocniczo przy dolegliwościach takich jak: niedokrwistość, zaburzona krzepliwość krwi, zaćma, osłabione włosy i paznokcie.

Szerokie działanie porzeczki wynika z zawartości związków takich jak:

• witamina A – wzmacnia skórę oraz działa korzystnie na oczy;
• kwasy fenolowe – antyoksydanty o działaniu przeciwzakrzepowym, przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwzapalnym;
• antocyjany – działają przeciwbakteryjnie;
• rutyna – uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne;
• kwercetyna – działa moczopędnie i oczyszczająco na drogi moczowe;
• pektyna – zmniejsza wchłanianie cukru i cholesterolu.

Wykorzystanie liści czarnej porzeczki

Z liści czarnej porzeczki można przyrządzić napar, który wykazuje szerokie zastosowanie zdrowotne. Napar przygotowujemy przez zalanie suszonych i zgniecionych liści szklanką wrzącej wody. Pozostawiamy pod przykryciem na ok. 10 minut, po czym odcedzamy. Picie naparu z liści czarnej porzeczki działa korzystnie na układ moczowy. Ponadto zawartość garbników o działaniu ściągającym wspiera pracę żołądka i jelit.

Działanie hamujące rozwój drobnoustrojów (bakterii, grzybów) pozwala na wykorzystanie liści w przypadku dolegliwości takich jak:

• biegunka,
• zaburzenia trawienia,
• nerwica żołądka,
• zakażenie dróg moczowych,
• dolegliwości wątrobowe.

 

Liście czarnej porzeczki stosowane zewnętrznie

Przeciwzapalne i ściągające działanie garbników znajduje także zastosowanie zewnętrzne na skórę. Liście czarnej porzeczki mogą być po lekkim zgnieceniu przykładane do ran lub miejsc po ukąszeniu owadów. Działanie przyśpieszające gojenie wynika m.in. z zawartości substancji o działaniu zwalczającym bakterie, wirusy i grzyby.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *