Szukaj

Czopki – jak je aplikować

Czopki – jak je aplikować

Czopki kojarzą się głównie z działaniem przeczyszczającym i dyskomfortem w trakcie podawania. Ta postać leków kryje jednak o wiele więcej zalet niż wad, a odpowiednia aplikacja nie przysparza dolegliwości. W jakiej pozycji podawać seniorowi czopki, kiedy mogą się przydać, a kiedy nie przyniosą rezultatu i dlaczego warto korzystać z tej formy leków?

Zalety czopków

Czopki doodbytnicze stosuje się przy dolegliwościach takich jak hemoroidy, polipy, czy zaparcia. Zwykle wykazują wówczas działanie miejscowe. Często jednak w formie czopków podaje się także leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne.

Zaletami podania leku drogą doodbytniczą są:

• ominięcie wątroby w procesie wchłaniania leku – zwiększenie biodostępności leku oraz ochrona wątroby;
• ominięcie górnych części przewodu pokarmowego (ust, przełyku, żołądka) – uniknięcie podrażnień tych części, możliwość podania w przypadku seniora z trudnościami w połykaniu, po operacji górnych dróg pokarmowych, w trakcie mdłości i wymiotów lub;
• czopki można podać seniorowi nieprzytomnemu, otępionemu, czy nieskoremu do współpracy przy podaniu doustnym.

Wady czopków

Każda postać leków ma zarówno zalety, jak i wady. W przypadku czopków problemem utrudniającym aplikację czopków może być trudność utrzymania odpowiedniego napięcia mięśni odbytu u seniora. Ponadto często barierą nie do pokonania okazuje się zahamowanie psychiczne i trudności w rozluźnieniu zwieracza podczas aplikacji. Natomiast nieodpowiednie przechowywanie czopków może uniemożliwić ich podanie.

Jak aplikować czopki doodbytnicze?

– Przed podaniem czopka senior powinien się wypróżnić – jeśli odczuwa taką potrzebę, a czopek nie jest podawany w celu przeczyszczającym.
– Należy dokładnie umyć ręce i okolice odbytu, aby zapobiec ewentualnemu przeniesieniu drobnoustrojów w głębsze części odbytu.
– Kolejno należy ostrożnie otworzyć opakowanie i usunąć tworzywo otaczające czopek, unikając długotrwałego dotykania czopka, który rozpuszcza się w temperaturze ludzkiego ciała.
– Pozycja, jaką należy przyjąć to: leżąca na boku z jedną nogą ugiętą, a drugą wyprostowaną lub stojąca z ugiętą jedną nogą.
– Kolejno należy delikatnie ale zdecydowanie włożyć czopek, kierując go zaokrągloną częścią w kierunku odbytu. Długotrwałe wkładanie czopka i brak zdecydowania bądź lęk powodują, że czopek zaczyna się rozpuszczać jeszcze przed zaaplikowaniem go na odpowiednie miejsce.
– Po włożeniu czopka należy zacisnąć pośladki i odczekać kilka minut. W przypadku czopków przeczyszczających trzeba udać się do toalety gdy tyko odczujemy taką potrzebę. Jeśli czopek ma inne działanie lecznicze powinniśmy unikać wypróżnień przynajmniej przez godzinę.

Przechowywanie czopków

Glicerynowe czopki przeczyszczające przechowujmy w lodówce gdyż po wyjęciu bardzo szybko ulegają rozpuszczeniu. Preparaty na inne dolegliwości najczęściej nie wymagają umieszczania w lodówce, ale powinny być przechowywane w chłodnym i suchym miejscu z dala od promieni słonecznych. W razie wątpliwości należy kierować się informacją producenta umieszczoną na opakowaniu.