Szukaj

Czy warto założyć Internetowe Konto Pacjenta?

Czy warto założyć Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta to darmowa aplikacja Ministerstwa Zdrowia, dzięki której zyskujemy m.in. dostęp do wszystkich naszych recept i historii medycznej, a także do danych dotyczących dzieci poniżej 18. roku życia oraz osób, które upoważniły nas do uzyskiwania informacji. Zobacz, czym jest Internetowe Konto Pacjenta, jakie posiada funkcje oraz jak je założyć!

 

Co to jest Internetowe Konto Pacjenta?

Od 2020 roku każdy obywatel Polski posiadający uprawnienia Narodowego Funduszu Zdrowia może korzystać z internetowej aplikacji uruchomionej wraz z wejściem w życie e-recept. Internetowe Konto Pacjenta nie jest obowiązkowe, jednak pozwala na korzystanie z szeregu udogodnień.

Internetowe Konto Pacjenta jest aplikacją, którą udostępnia Ministerstwo. Założenie konta jest całkowicie darmowe i wymaga jedynie kilku chwil potrzebnych na wypełnienie formularza. Zalogowanie się w aplikacji otwiera wiele możliwości, które ułatwiają nie tylko realizację e-recept.

 

Co zyskujemy zakładając Internetowe Konto Pacjenta?

Możliwość założenia Internetowego Konta Pacjenta została udostępniona zgodnie z myślą o cyfryzacji Polski. Rozwiązanie takie jest doskonale znane w innych krajach świata, jednak od tego roku także Polska wchodzi w erę nowoczesnych i funkcjonalnych możliwości.

Zakładając Internetowe Konto Pacjenta nie potrzebujemy wersji drukowanej recept, a wszelkie dane dotyczące przepisywanych nam leków zgromadzone są w bezpiecznej aplikacji mobilnej. Oznacza to, że recepta wystawiona przez lekarza trafia bezpośrednio na nasze konto lub jako kod przesłany sms-em.

Co więcej, w każdej chwili mamy dostęp do historii medycznej, co okazuje się przydatne np., gdy chcemy ponownie sprawdzić dawkowanie leków lub gdy udajemy się do innego lekarza, który prosi nas o wymienienie przyjmowanych leków. Dane tego typu gromadzone są na koncie od 1 stycznia 2019 roku.

Ponadto, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta mamy możliwość:

  • wglądu do historii choroby naszych dzieci;
  • wglądu do historii medycznej osoby, którą się opiekujemy – jeśli zostaniemy upoważnieni;
  • sprawdzenia odbytych wizyt lekarskich w okresie od 2008 roku w ramach NFZ;
  • wglądu go e-zwolnień, czy e-skierowań;
  • wykupienia leków z jednej recepty w kilku aptekach;
  • uzyskania e-recepty na leki stosowane przy chorobach przewlekłych bez konieczności wizyty w przychodni, co należy ustalić wcześniej ze swoim lekarzem.