Niedoczynność tarczycy została zaliczona przez WHO do chorób cywilizacyjnych. Dotyka ona do 4% światowej populacji. Jest to coraz częściej diagnozowane zaburzenie działania tarczycy. Czym się charakteryzuje? Jak wygląda leczenie i profilaktyka?
Niedoczynność tarczycy wynika z nieprawidłowego działania hormonów tarczycy lub ich niedoboru. Prowadzi do spowolnienia procesów metabolicznych, które zachodzą w organizmie. W niedoczynności tarczycy objawy występują zwykle na wiele lat przed zdiagnozowaniem choroby. Początkowo są słabo nasilone. Mogą to być: brak energii, podatność na zmęczenie, pogorszenie koncentracji, nadmierna masa ciała, stany depresyjne, spowolniona akcja serca. Często takie mało specyficzne sygnały są bagatelizowane. Wczesna diagnoza jest bardzo ważna dla wdrożenia odpowiedniego leczenia. Warto więc przy tego typu dolegliwościach wykonać badania w kierunku tarczycy.
Niedoczynność tarczycy – czym jest spowodowana?
Częstotliwość występowania niedoczynności tarczycy rośnie wraz z wiekiem, częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Tarczyca to gruczoł dokrewny znajdującej się z przodu szyi, w jej dolnej części. Jej funkcją jest wydzielanie hormonów: trójjodotyroniny, tyroksyny i kalcytoniny. Niedoczynność tarczycy występuje, gdy gruczoł nie wydziela odpowiedniej ilości trójjodotyroniny i tyroksyny (T3 i T4), lub komórki organizmu nie reagują w odpowiednim stopniu na ich działanie.
Hormony tarczycy są bardzo ważne dla funkcjonowania organizmu. Regulują metabolizm białek, węglowodanów, tłuszczów. Usprawniają również pracę układu nerwowego i serca. Dlatego w początkowej fazie niedoczynności tarczycy występują wymienione we wstępie objawy, jak wzrost masy ciała, zmęczenie, osłabienie koncentracji, spowolnienie akcji serca.
Polskie wody lecznicze – rola w zapobieganiu i leczeniu niedoczynności tarczycy
Pierwiastek wspomagający prawidłową pracę tarczycy to jod. Jest on niezbędny w procesie syntezy hormonów tarczycy. Każdy pojedynczy hormon tarczycy ma w swoim składzie jod, niedobór tego pierwiastka może prowadzić do wystąpienia niedoczynności tarczycy.
Polskie wody lecznicze zawierają wiele składników mineralnych. Wodą o unikalnych proporcjach pierwiastków, bogatą również w jod, jest Dziedzilla. Można ją stosować jako wsparcie organizmu w różnych schorzeniach, takich jak nieżyt żołądka, zapalenie pęcherzyka żółciowego, cukrzyca, kamica nerkowa, a także w niedoczynności tarczycy.
Jak leczy się niedoczynność tarczycy?
Leczenie niedoczynności tarczycy odbywa się pod kierunkiem lekarza, który dobiera indywidualnie kurację dla każdego pacjenta, polegającą na dostarczaniu odpowiednich hormonów. Aby terapia odniosła jak najlepszy skutek, konieczne jest przestrzeganie diety i aktywność fizyczna.
Wodę z jodem warto pić nie tylko w trakcie leczenia niedoczynności tarczycy, lecz również profilaktycznie. Odpowiedni poziom jodu zapobiega też chorobom serca, redukuje stany zapalne organizmu. Jod jest niezbędny do właściwego funkcjonowania tarczycy. Warto zadbać, by był obecny w naszej diecie.