Potówki u dorosłych – czym są i jakie są przyczyny ich powstawania?

Potówki to zmiany skórne, które mogą występować nie tylko u niemowląt, ale także u osób dorosłych. Jakie jest podłoże ich powstawania? Jakie preparaty pomagają przywrócić skórę do pożądanego stanu? Tego i wiele więcej dowiecie się z poniższego artykułu. Miłej lektury!

Czym są potówki?

Potówki to niewielkie krostki, które pojawiają się w okolicy karku, pod biustem, ale też na twarzy, dłoniach czy stopach. Potówki zwykłe znajdują się tuż pod naskórkiem. W przypadku potówek głębokich mamy już do czynienia ze zmianami w obrębie warstw skóry położonych głębiej.

Główne przyczyny powstawania potówek u osób dorosłych

Wśród głównych powodów pojawiania się potówek u osób dorosłych jest problem nadmiernej potliwości. Gdy pot nie ma właściwego ujścia lub dochodzi, na przykład, do przegrzania organizmu, na skórze mogą pojawić się zmiany. Intensywne uprawianie sportu, ale również nadmierny stres mogą mieć negatywny wpływ na kondycję skóry i występowanie zmian.

Po czym najłatwiej rozpoznać potówki u dorosłych?

Zwykle obecności potówek towarzyszy uczucie nadmiernego swędzenia zmienionych okolic skóry. Zmiany lubią pojawiać się w miejscach narażonych na przegrzanie i wilgotność, na przykład pod biustem czy pod pachami – w tych właśnie miejscach ich wyleczenie jest najbardziej problematyczne. Więcej informacji na temat leczenia potówek u dorosłych znajdziesz pod poniższym linkiem: https://wylecz.to/choroby-skory/potowki-u-doroslych/.

Jakie istotne czynniki zwiększają ryzyko występowania potówek?

Nadmierny stres, zwiększona potliwość i przegrzanie organizmu – to najczęstsze czynniki zwiększające prawdopodobieństwo występowania potówek u osób dorosłych. Ich pojawianiu się na skórze mogą sprzyjać choroby współwystępujące u pacjentów, takie jak zmiany onkologiczne (zwłaszcza białaczka), problemy na tle działania układu endokrynologicznego (szczególnie w sytuacji zmagania się z nadczynnością tarczycy) czy też w kontekście przewlekłych chorób zakaźnych.

Jak poradzić sobie z problemem występowania potówek?

W jaki sposób można pomóc sobie w walce z niechcianymi i nieestetycznymi krostkami? Wsparcie mogą przynieść kąpiele przygotowane na bazie naparu z rumianku lub z dodatkiem sody oczyszczonej. Na wszelkie zmiany skórne bardzo kojąco i łagodząco działa sok z aloesu, dlatego też można sięgnąć po okłady, które z pewnością przyniosą ulgę i ograniczą świąd. Znany jest też sposób posypywania zmienionych chorobowo miejsc odrobiną mąki kukurydzianej. W walce z problemem szczególnie istotne jest odpowiednie wentylowanie skóry i umożliwienie przepływu powietrza. Pomoc mogą przynieść również preparaty dostępne w aptekach i sklepach drogeryjnych, takie jak produkty zawierające kwas borowy czy też pudry do ciała zawierające w swoim składzie mentol. W sytuacji, gdy stan skóry ulegnie pogorszeniu może być niezbędna wizyta u lekarza dermatologa i – jeśli takie będzie jego zalecenie – sięgnięcie po antybiotyk, który poradzi sobie z problemem.

 « (Poprzedni artykuł)
(Następny artykuł) »Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *