Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 30 sierpnia 2023 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 września 2023 r. ustaliła nowy, rozszerzony wykaz leków refundowanych a dla grupy osób 65+ również bezpłatnych.
Niestety Minister Zdrowia ograniczył uprawnienia lekarzy do prawa do wypisania recept.
Ministerstwo potwierdziło, że trwają prace nad umożliwieniem wszystkim lekarzom przepisywania bezpłatnych leków 65+. Planowane zmiany mają być gotowe do konsultacji publicznych w kwietniu lub maju 2024 r.
Obecnie recepty na bezpłatne leki dla seniorów mogą wystawić lekarze i pielęgniarki, w tym lekarze specjaliści, pod warunkiem posiadania umowy z NFZ. Mowa tutaj o lekarzach podstawowej opieki zdrowotnej, specjalistach z ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, oraz lekarzach szpitalnych. Warunkiem koniecznym jest posiadanie umowy z NFZ.
Szczegółowo mowa tutaj o następujących grupach:
· Lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarz rodzinny, pediatra, lekarz Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej z umową NFZ.
· Lekarz lub pielęgniarka ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli lekarz specjalista z umową o udzielanie świadczeń specjalistycznych z NFZ.
· Lekarz szpitalny, w tym pracujący w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i Izbach Przyjęć, po zakończeniu leczenia szpitalnego z umową o udzielanie świadczeń szpitalnych z NFZ.
· Lekarz dowolnej specjalności posiadający ważne prawo wykonywania zawodu, ale który zaprzestał wykonywania go i który wystawia receptę dla siebie, małżonka, osoby wspólnie zamieszkującej oraz krewnych w linii prostej i bocznej do stopnia pokrewieństwa między dziećmi rodzeństwa.
Duża grupa lekarzy została wyłączona z uprawnień do wystawiania recepty na bezpłatne leki 65+. Wśród nich znajdują się:
· Lekarze specjaliści prowadzący praktykę prywatną.
· Lekarze pracujący w hospicjach i hospicjach domowych, specjalizujący się w opiece paliatywnej i hospicyjnej.
· Lekarze realizujący świadczenia gwarantowane w zakresie „świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych” w ramach opieki długoterminowej.
· Lekarze z centrów zdrowia psychicznego i szpitali psychiatrycznych.
· Lekarze dentyści.
Aby senior 65+ mógł otrzymać receptę na darmowe leki od 1 września 2023 r. musi spełniać następujące kryteria:
· Lek znajduje się w wykazie Ministerstwa Zdrowia, czyli trafił na tzw. listę 65+ określającą leki refundowane dla tej grupy pacjentów.
· Lek spełnia wskazania refundacyjne z listy Ministerstwa Zdrowia dotyczącej leków refundowanych.
· E-recepta zawiera oznaczenie S w polu kod uprawnień umieszczone przez lekarza lub pielęgniarkę.
· Lekarz ma uprawnienia do wystawiania recepty S.
Po wybraniu tego linku zobaczysz Obwieszczenie MZ