Nasze stopy noszą nas całe życie i każdego dnia są w ruchu, poddane ogromnemu naciskowi, wygięte często w nieprawidłowy sposób, w butach na obcasie, dlatego dbajmy o nasze stopy.
Modny styl ubierania, niewygodne obuwie czy praca odbywająca się w pozycji stojącej, wpływają negatywnie na stan naszych stóp a to przekłada się na dolegliwości prawie całego układu kostnego..
Nogi to nasz fundament dlatego dbajmy o nasze stopy.
Jak więc należy się o nie troszczyć?
Stopy powinny być zawsze suche, to podstawa higieny, która gwarantuje, ze nie rozwinie się na naszych stopach grzybica. W tym celu należy zawsze kupować obuwie wykonane z naturalnych materiałów, pozwalających stopom na oddychanie. Nie należy nosić wciąż tych samych butów przez kilka dni, ponieważ muszą one mieć czas na wyschnięcie i przewietrzenie. Konieczne jest również dokładne wycieranie stóp z wody po kąpieli.
Niewłaściwie obcięte paznokcie u stóp wrastają, powodując dotkliwy ból. Ważne jest, by paznokcie były przycinane na prosto, bez zaokrągleń na bokach. Nie należy przycinać ich również zbyt krótko, ponieważ grozi to zakażeniem. Warto pamiętać również o regularnym usuwaniu narastających skórek i wykonywać to z pomocą specjalnie przeznaczonych do tego patyczków.
Jeśli pojawi się jednak w okolicy paznokcia zaczerwienie i odczuwalny ból, co może wskazywać na wrastanie, można temu zaradzić w prosty sposób. Potrzebna jest tylko nić dentystyczna i preparat do dezynfekcji. Należy najpierw namoczyć stopę przez około 15-20 minut w ciepłej wodzie, z dodatkiem jednej łyżki soli na 1 litr wody. Następnie czystą nić dentystyczną podłożyć pod bolący róg paznokcia i delikatnie go unieść.
Bolące miejsce trzeba zdezynfekować przeznaczonym do tego celu preparatem a następnie zabandażować delikatnie palec, by nie wdała się infekcja. Proces ten należy powtarzać kilka razy dziennie, aż do ustania bólu i stanu zapalnego. Jeśli jednak to nie pomoże a widoczny będzie powiększający się odczyn zapalny, należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem lub podologiem.
Nasze stopy będą wyglądały wspaniale jeśli przynajmniej raz w tygodniu urządzimy im 15-20 minutową kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem ziół, olejków lub specjalnych soli do stóp. Można wtedy również zastosować peeling do stóp, który usunie martwy i stwardniały naskórek oraz sprawi, że będą jedwabiście gładkie.
Po dokładnym wysuszeniu stóp po każdej kąpieli, należy je nawilżyć przy użyciu kremu, najlepiej z lanoliną, wazeliną oraz substancjami dobrze wchłanianymi przez skórę, które regenerują ją i nawilżają odpowiednio. Doskonale sprawdzi się w tym przypadku gliceryna i lecytyna. Należy jednak pamiętać, by nie smarować kremem przestrzeni między palcami, które powinny być zawsze suche, ponieważ w tych miejscach najszybciej rozwija się grzybica stóp.
Masaż stóp to najlepsze remedium na ich zmęczenie i ból, ale również skuteczne wsparcie przy wielu innych dolegliwościach dotyczących całego organizmu.
Profesjonalny masaż tych miejsc poprawia krążenie krwi i utrzymuje stopy w dobrej kondycji. Masaż stóp można wykonywać samodzielnie na specjalnym urządzeniu lub używając do tego celu zwyczajnej piłeczki tenisowej lub innego okrągłego i bezpiecznego przedmiotu, który umieszczamy pod stopą i rolujemy nią do przodu i do tyłu, od pięty po same palce. Ćwiczenie warto wykonywać codziennie przez co najmniej 15 minut, przytrzymując się rękoma o stabilną powierzchnię. Można je również wykonywać na siedząco.
Nasze stopy mają do wykonania mnóstwo ciężkiej roboty w ciągu naszego całego życia, dlatego trzeba zacząć się o nie troszczyć jak najwcześniej, by służyły nam sprawnie przez bardzo długi czas.