Istnieje wiele produktów spożywczych, które mogą przyczyniać się do bólu głowy lub migreny. Na szczęście lista żywności zmniejszającej bóle głowy jest znacznie dłuższa, dlatego wprowadzając odpowiednią dietę antymigrenową możemy skutecznie uchronić się przed przykrymi doznaniami.
Bóle głowy zdarzają się bardzo często i nie zawsze potrafimy określić ich przyczynę. Znacznie rzadziej mamy do czynienia z migrenami, które przez wielu określane są jako ból nie do zniesienia. W każdym jednak przypadku warto zadbać o odpowiednią dietę, która może powstrzymać pojawianie się bólu głowy i migreny lub przynajmniej znacznie zredukować dolegliwości oraz zmniejszyć ich częstotliwość.
Jakie pokarmy hamują bóle głowy?
Osoby uskarżające się na częste bóle głowy i ataki migreny powinny zadbać nie tylko o jakość produktów, ale także o ich odpowiednią ilość. Odczuwanie głodu jest jednym z czynników wyzwalających migrenę, dlatego nie należy doprowadzać do długotrwałego głodu. Osoby, które przebywają na diecie odchudzającej powinny zmniejszoną ilość pokarmów zastąpić zdrowymi owocami i warzywami, tak by się nie głodzić, a tym samym nie doprowadzać do bólu głowy. Odpowiednia dieta powinna być racjonalna i urozmaicona, a posiłki muszą być przyjmowane kilka razy dziennie (3-5), najlepiej w równych odstępach czasowych.
Posiłki spożywane przez osoby cierpiące na migrenę i bóle głowy powinny być przygotowywane tuż przez zjedzeniem. Ważne jest, by wszystkie produktu wykorzystywane do przyrządzania posiłku były świeże, nieprzetworzone. Nie zaleca się dojadania obiadu z dnia poprzedniego, ponieważ wzrasta wówczas poziom substancji mogących wywoływać ból (np. tyraminy).
Należy unikać przyjmowania posiłków zawierających duże ilości węglowodanów, które ulegają szybkiemu trawieniu. Nagłe strawienie cukru powoduje, że insulina potrzebna do ich trawienia nie przestaje się wytwarzać, a to może wywoływać m.in. bóle głowy i migreny. Należy więc unikać produktów takich jak np.:
- słodycze,
- białe pieczywo,
- kasze i ryż,
- makarony.
Ból głowy mogą zmniejszyć również produkty o działaniu przeciwobrzękowym, bogate w witaminy oraz mikro i makroelementy. Warto zwiększyć ilość spożywanych owoców, takich jak:
- banany,
- arbuzy.