Tegoroczne lato jest niezwykle burzliwe, warto zatem dowiedzieć się dlaczego czujemy się źle w czasie burzy i jak temu zaradzić.
Karetki pogotowia w czasie drastycznych zmian aury kursują bez wytchnienia, nie tylko z powodu wypadków będących skutkiem burz, ale także z powodu złego samopoczucia wielu osób.
Jak wiadomo pogoda wpływa zawsze na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Każda osoba inaczej odczuwa zmiany pogodowe. Jest to uwarunkowane wieloma względami, takimi jak wiek, przebyte kontuzje, choroby, operacje, ale również podatność na tego typu bodźce atmosferyczne.
Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały wyraźny wpływ uderzeń piorunów na powstawanie dolegliwości migrenowych u wielu ludzi. Wyładowania powodują powstawanie fal elektromagnetycznych, które mogą oddziaływać na nas powodując złe samopoczucie.
Okres burzowy w Polsce przypada od maja do sierpnia. W tym roku lipiec zaskakuje nas intensywnością gwałtownych zjawisk atmosferycznych, które zawsze zwiastują nadciągające ciemne chmury. Wiele osób właśnie w tym momencie zaczyna odczuwać bardzo nieprzyjemne dolegliwości, takie jak bóle i zawroty głowy, palpitację serca, płytki oddech, senność czy nawet ból w klatce piersiowej i mdłości. Nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne gwałtownie się pogarsza. Jeśli przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu i nie widzimy przyczyny, jaką jest nagła zmiana atmosferyczna, symptomy mogą sugerować u niektórych osób zawał.
Nadciągająca burza może powodować u niektórych ludzi zaburzenia krążenia oraz problemy w pracy przewodu pokarmowego. Powodem takiego dyskomfortu zdrowotnego jest gwałtowny wzrost jonów dodatnich w powietrzu oraz niezwykle gwałtowne skoki ciśnienia. Te ostatnie najgorzej dają się we znaki osobom starszym i tym, które miały, bądź mają problemy zdrowotne związane z pracą serca lub krążeniem.
Ciśnienie atmosferyczne zmienia drastycznie swoje wartości przed, w trakcie i po burzy. Nie każdy ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie z tak szybkimi zmianami. To jak niestabilny lot samolotem, który gwałtownie zmienia wysokość lotu. Do tego u wielu osób dochodzi obawa i lęk związane z samą burzą i jej spektakularnością. Człowiek, jak każde zwierzę podświadomie odczuwa pierwotny lęk przed wyładowaniami atmosferycznymi, wichurą i ulewnym deszczem.
Meteoropaci to grupa ludzi, którzy wyjątkowo dotkliwie odczuwają zmiany pogody. Osoby starsze, z racji wieku, stanowią spory odsetek tej grupy. Przemieszczanie się frontów atmosferycznych, zwłaszcza chłodnych, zmiany mas powietrza, burze, silne wiatry, zmiany ciśnienia atmosferycznego, to wszystko wywołuje u meteoropatów różnego typu dolegliwości. Warto mieć na uwadze, że meteoropaci stanowią w tej chwili 50-70% ludności dorosłej Europy.
Ważne jest nie tylko to dlaczego czujemy się źle w czasie burzy, ale również to, jak sobie radzić z tym problemem.
Oczywiście nie ma cudownego sposobu, który przyniesie ulgę zarówno wysokociśnieniowcom, jak i niskociśnieniowcom, astmatykom, reumatykom i meteoropatom. Na pewno jednak pomocne będzie dbanie o kondycje organizmu, o dobry stan fizyczny, odpowiednią dietę i ruch. Mocne naczynia krwionośne i zdrowe odżywianie gwarantujące ich sprawne funkcjonowanie pomogą łatwiej zaadoptować się do zmiennych warunków pogodowych.
Warto hartować się ćwicząc i uprawiając aktywność fizyczną. Osoby starsze i chore nie powinny jednak opuszczać domu w czasie ekstremalnych zmian atmosferycznych. Mimo to, gdy na to pozwala pogoda należy dbać o ruch, kondycję fizyczną i oczywiście uśmiech na twarzy, bo to on rozprasza zawsze ciemne chmury.