Szukaj

Dlaczego olej arganowy jest wartościowym produktem?

Dlaczego olej arganowy jest wartościowym produktem

Olej arganowy, zwany marokańskim złotem, otrzymuje się z drzewa arganowego rosnącego na półpustynnych terenach Maroka. Proces otrzymywania oleju jest czasochłonny, bowiem na wytworzenie jednego litra produktu należy przeznaczyć około 10 godzin. Aby przyspieszyć produkcję i obniżyć cenę oleju, stosuje się tłoczenie na zimno bądź wykorzystuje się metodę ekstrakcji. W wyniku użycia rozpuszczalników otrzymuje się produkt mający zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.
Skład chemiczny
Olej arganowy zawiera glicerydy nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak kwas oleinowy i linolowy. Inne składniki to:
– tokoferole
γ-tokoferol (gamma-tokoferol) odpowiada za usuwanie wolnych rodników, których nadmiar wywołuje nowotwory, choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia neurodegeneracyjne.
– skwalen
Badania pokazały, że związek ten pomaga zapobiegać rakowi piersi, trzustki i jelita grubego oraz przyspiesza usuwanie toksycznych produktów przemiany materii z ustroju.
– ksantofile
Substancje te charakteryzują się działaniem antyoksydacyjnym, czyli neutralizują wolne rodniki powstające w tkankach wskutek fizjologicznych procesów metabolicznych, przeciwdziałają zaburzeniom widzenia oraz wzmacniają naturalną ochronę skóry przed promieniowaniem UV.
– sterole
Spinasterol posiada potencjał przeciwnowotworowy, natomiast szotenol wykazuje też działanie cytotoksyczne, czyli wpływa na zahamowanie rozwoju i namnażania się patologicznych komórek.
– związki fenolowe
Zawartość tych związków wpływa na zmniejszenie utleniania lipoprotein LDL (złego cholesterolu), co przekłada się na obniżenie ryzyka rozwoju miażdżycy tętnic i chorób serca.
– saponiny
Związki te cechują się aktywnością przeciwutleniającą i przeciwzapalną, a znaleźć je można w wytłokach po oddzieleniu oleju. Badania na zwierzętach wykazały, że saponiny wywierają efekt przeciwbólowy.
Nadciśnienie i podwyższone stężenie cholesterolu
Testy na szczurach cierpiących na nadciśnienie pokazały, iż omawiany olej redukuje stężenie cholesterolu całkowitego, frakcji LDL oraz obniża ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, dzięki potęgowaniu relaksacji ścian naczyń tętniczych. Pozytywne oddziaływanie na organizmy zwierząt laboratoryjnych powiązane są z zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz związków przeciwutleniających w oleju.
Działanie oleju na skórę i włosy
Olej arganowy, ze względu na swoje właściwości odżywcze i regenerujące, jest wykorzystywany do produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała, włosów. Omawiany produkt jest składnikiem olejków do masażu, bo czyni skórę gładką i nadaje jej odpowiednią sprężystość. Doświadczenia przeprowadzone na osobach z tłustą bądź mieszaną cerą, wskazują na obniżenie ilości wydzielanego łoju na skórze twarzy po 4 tygodniach używania kremu na bazie oleju arganowego.
Inne zastosowania
Marokańska medycyna ludowa zaleca stosowanie omawianego produktu w celu przyspieszenia gojenia oparzeń i pęknięć skóry. Olej stosuje się doustnie, jako preparat chroniący wątrobę przed działaniem szkodliwych czynników. Marokańczycy piją napary z liści drzewa arganowego przy gorączce i bólu głowy, natomiast pastę ze zmielonych nasion wykorzystują do walki z łupieżem i wypadaniem włosów.