Stopy przy niskich temperaturach otoczenia są narażone nie tylko na otarcia spowodowane noszeniem obuwia zimowego, ale także na nadmierną potliwość, czemu dodatkowo sprzyja niska wilgotność powietrza w pomieszczeniach. Jednym ze sposobów na ich pielęgnację jest talk, który można przygotować samodzielnie z naturalnych składników. Poznaj sprawdzony przepis!
Przepis na domowy talk do stóp
Do przygotowania domowego talku do stóp skłonnych do nadmiernej potliwości potrzebujesz zaledwie kilku składników ogólnie dostępnych w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach. Sypkie składniki doskonale pochłaniają wilgoć i zanieczyszczenia, a tym samym dezynfekują stopy. Z kolei dodatek olejków eterycznych odświeża skórę i pozostawia przyjemny aromat.
Potrzebne składniki:
- 50 g mąki kukurydzianej,
- 50 g sody oczyszczonej,
- 1-2 łyżki mąki ararutowej (można pominąć),
- 2 łyżki białej glinki kosmetycznej,
- 10 kropli olejku cytrynowego,
- 10 kropli olejku z gorzkiej pomarańczy,
- 10 kropli olejku z trawy cytrynowej.
Sposób przygotowania:
- W pierwszej kolejności warto przesiać przez drobne sito sypkie składniki (mąkę kukurydzianą i sodę oczyszczoną).
- Następnie dodajemy glinkę kosmetyczną i delikatnie mieszamy.
- Kolejno dodajemy olejki eteryczne. Ponownie mieszamy i przesiewamy całość.
- Domowy talk należy przechowywać w szczelnym pojemniku, najlepiej w miejscu chłodnym i zaciemnionym.
Właściwości domowego talku
Jednym z najważniejszych składników domowego talku do stóp jest biała glinka kosmetyczna, nazywana również chińską, kaolinową lub porcelanową. Produkt ten posiada ogromną zdolność pochłaniania wilgoci – nawet 200 razy więcej wody w stosunku do masy glinki. Co więcej, ten cenny produkt pozyskiwany z ziemi wykazuje właściwości, takie jak m.in.:
- ściągające,
- matujące,
- oczyszczające,
- redukujące zmarszczki,
- wygładzające,
- redukujące nadmierną potliwość,
- kojące podrażnienia.
Białą glinkę możesz więc używać nie tylko do przygotowywania talku, ale także w celu pielęgnacji cery dojrzałej, czy też skłonnej do przetłuszczania się.
Wykorzystana w powyższym przepisie mąka kukurydziana stanowi bazę dla talku. Dzięki niej domowy specyfik jest jedwabisty i delikatny dla skóry. Właściwości takie pogłębia mąka ararutowa, czyli skrobia pozyskiwana z maranty trzcinowej. Z kolei soda oczyszczona odpowiada za działanie odkażające talku, dzięki czemu eliminuje drobnoustroje, które znajdują się na stopach.