Niedługo wybory samorządowe, a startujący w nich politycy prześcigają się w wyborczych obietnicach, które mają przysporzyć im zwolenników. W Warszawie przedstawiono już szczególnie ciekawe wizje dla stołecznych seniorów. Przed pójściem do urn, warto lepiej poznać 14 kandydatów do fotela prezydenta i ich pomysły na poprawę jakości życia starszych mieszkańców. Oto najpoważniejsze z nich.
Rafał Trzaskowski i aktywizacja seniorów
Podstawą programu Rafała Trzaskowskiego reprezentującego Koalicję Obywatelską jest plan wybudowania dziennych domów pobytu w każdej warszawskiej dzielnicy. W ten sposób zapewniony ma zostać seniorom dostęp do różnych opcji spędzania wolnego czasu. Domy pobytu będą szansą do spotkań towarzyskich, rozmów, gier i zabaw towarzyskich, czy do poznawania nowych technologii. Placówki mają też oferować ciepłe posiłki oraz porady dotyczące spraw codziennych. Placówki miałyby mieć charakter wielopokoleniowy tak, by zjawiały się tam również dzieci, a nawet całe rodziny. Wartości miałyby nabrać również uniwersytety III wieku. Poza tym planowane jest stworzenie boisk i hal sportowych przeznaczonych dla osób starszych.
Kolejną propozycją Rafała Trzaskowskiego jest zachęcenie seniorów do wolontariatu na rzecz społeczeństwa. Szczególnie ważny ma być udział seniorów w programach edukacyjnych kierowanych do młodzieży. W ten sposób młodzi ludzie mają korzystać z doświadczenia osób starszych. Ponadto wolontariat miałby obejmować wsparcie seniorów kierowane do innych, mniej samodzielnych osób w jesieni życia. Zapowiedziano także zapewnienie osobom starszym większych możliwości zawodowych. Wsparcie skupiłoby się na osobach w wieku emerytalnym, które czują się na siłach i chcą pracować dłużej.
Patryk Jaki i mieszkania dla seniorów
Kandydat z ramienia PiS przedstawił swój program dla osób starszych już w lipcu br. Zapowiedział, że zamierza wprowadzić Kartę Senior Plus. Miałaby ona gwarantować ulgi na usługi wielu instytucji kulturalnych i sportowych, a także na niektóre usługi z zakresu opieki zdrowotnej i rehabilitacji. Dofinansowanie placówek kierowanych stricte do seniorów, jak kluby seniora, domy pobytu i uniwersytety III wieku, miałoby pomagać w jak najdłuższym utrzymaniu seniorów w dobrej kondycji psychofizycznej oraz intelektualnej. Ujednolicony miałby zostać również dostęp do tych placówek w różnych dzielnicach Warszawy.
Patryk Jaki chce też ułatwić codzienne funkcjonowanie seniorom, którzy potrzebują poważniejszego wsparcia. Lepiej rozbudowana sieć domów dziennego pobytu ma świadczyć usługi kulturalne i dydaktyczne, ale też pomocowe. DDP miałyby oferować poradnictwo prozdrowotne oraz geriatryczne, które przygotowywałoby seniorów do korzystania z usług opiekuńczych. Więcej uwagi poświęconej ma zostać także szkoleniu opiekunów osób starszych.
Kandydat PiS wychodzi do seniorów również z ciekawą ofertą mieszkaniową. Mieszkania komunalne miałyby zostać dostosowane do potrzeb seniorów zmagających się z ograniczeniami ruchowymi. Mieszkania łączone mają być opcją dla samotnych seniorów, którzy chcieliby zamieszkać wspólnie, dając sobie towarzystwo i codzienne wsparcie. Natomiast mieszkania wytchnieniowe miałyby stanowić pomoc dla opiekunów osób starszych. Wyspecjalizowani opiekunowie przyjmowaliby tam seniorów na krótki czas, by ich stali opiekunowie sami mogli odpocząć i załatwić własne sprawy.
Jakub Stefaniak i fundusz seniora
Z odważną propozycją wychodzi do seniorów Jakub Stefaniak, który proponuje 10 mln złotych na fundusz seniora. Środki miałyby zostać podzielone na wszystkie dzielnice, a do władz każdej z nich miałoby trafić 500 tys. złotych. 1 mln złotych miałby być zapasowym funduszem na inne potrzeby. Dzielnicowe rady seniorów mogłyby dysponować pieniędzmi na bieżąco, a seniorzy samodzielnie decydowaliby o tym, na jakie konkretne cele przeznaczą środki. W ten sposób pomoc dla seniorów miałaby działać szybciej i celniej.