Grzybica paznokci – nie tylko problem natury estetycznej

Grzybica paznokci – nie tylko problem natury estetycznej

Grzybica dermatofitowa paznokci występuje u ludzi w podeszłym wieku z uwagi na spowolniony wzrost płytki paznokciowej i problemy z prawidłowym krążeniem krwi w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Dermatofity mogą przedostać się do osłabionych płytek paznokciowych w przebiegu chorób uszkadzających paznokcie np. łuszczycy, liszaja płaskiego. Paznokieć zmienia barwę na żółtą, żółto-brązową, zielono-brązową oraz ulega pogrubieniu, łamie się, wykrusza i pęka. Często dochodzi do odwarstwienia się płytki od podłoża. Paznokieć ulega zniekształceniu i przyjmuje postać rurkowatą bądź szponowatą.

Zakażenie drożdżakami z rodzaju Candida prowadzi do wystąpienia stanu zapalnego wałów okołopaznokciowych, co wywołuje zaczerwienienie, ból. Dochodzi do sączenia się ropnej wydzieliny, a płytka paznokcia robi się gruba, matowa, pokryta bruzdami.

Pleśnica występuje głownie w obrębie paluchów u stóp wśród osób w podeszłym wieku, u których mamy do czynienia z zaburzeniami krążenia w kończynach dolnych. Paznokcie zaczynają żółknąć, następnie zmieniają kolor na brązowy. Grzyby pleśniowe zakażają tylko łożysko i nie wywołują stanu zapalnego skóry.

Czynniki predysponujące do rozwoju grzybicy:

– zaburzenia krążenia

– zaburzenia układu odpornościowego

– leczenie przeciwnowotworowe

– cukrzyca

– otyłość

– nadpotliwość stóp

– noszenie niewłaściwie dobranego, uciskającego palce obuwia

– chodzenie latem w zakrytych, nieprzewiewnych butach

 

Senior może ograniczyć ryzyko grzybicy paznokci poprzez:

– dokładne osuszanie stóp i przestrzeni między palcami po kąpieli

– unikanie chodzenia boso w miejscach publicznych, czyli basenach, sanatoriach

– używanie kremów z substancjami przeciwgrzybiczymi oraz talków zapobiegających potliwości stóp

– noszenie wyłącznie bawełnianych skarpet i ich codzienna zmiana

– rezygnację z używania kapci domowych noszonych przez inne osoby

– noszenie przewiewnych i odkrytych butów latem

– korzystanie z własnych ręczników, pilników, nożyczek, ewentualnie dezynfekowanie przyborów do paznokci pożyczonych od innej osoby

– ostrożne skracanie paznokci, zaniechanie wycinania i zaokrąglania brzegów

– unikanie długotrwałego mycia i moczenia stóp, zwłaszcza z użyciem mydła o zasadowym pH

 

Jak przebiega leczenie grzybicy?

Leczenie skojarzone łączące preparaty działające ogólnoustrojowo i miejscowo jest najskuteczniejsze, szczególnie w przypadku nawracającej grzybicy dermatofitowej paznokci stóp i zakażeń mieszanych, gdzie oprócz dermatofitów mamy do czynienia z drożdżakami i grzybami pleśniowymi. Preparaty do użytku miejscowego stosuje się w formie lakieru do paznokci dwa razy w tygodniu przez 12 miesięcy. Kurację doustną kontynuuje się od 6 do 12 miesięcy. Czas terapii przeciwgrzybiczej uzależniony jest od tempa wzrostu paznokcia, dlatego u osób starszych leczenie trwa do roku. Dobre efekty daje łączenie doustnym preparatów przeciwgrzybiczych z lekami wspomagającymi krążenie obwodowe w nogach.

Pamiętajmy, że grzybica paznokci stóp nie jest problemem wyłącznie kosmetycznym. Nieleczone schorzenie może skutkować pojawieniem się zapalenia tkanek, zakażeniem bakteryjnym skóry, co przy równoczesnym występowaniu cukrzycy i żylaków kończyn dolnych może doprowadzić do powstania innego schorzenia zwanego różą.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *