Szanowni Państwo,
Chorzowski Oddział ZUS 25 czerwca organizuje Dzień Otwarty dla Nauczycieli. Tego dnia, w godz. od 8.00 do 18.00, w holu budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45, czekać będą eksperci, którzy udzielą informacji pedagogom zainteresowanym swoją przyszłą emeryturą. Dla niektórych nauczycieli to ostatni dzwonek (do 31 sierpnia) na złożenie wniosku i rozwiązanie umowy o pracę ze szkołą, by móc skorzystać z emerytury wyliczanej wg starych zasad na podstawie Karty Nauczyciela.
Decyzja o przejściu na emeryturę jest jedną z ważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją w oparciu o rzetelne informacje, korzystając z porad ekspertów podczas dnia otwartego w ZUS dla nauczycieli.
Więcej informacji o tym kto musi się spieszyć ze złożeniem wniosku oraz jakich informacji będą udzielać specjaliści ZUS w załączonym pliku.Podobnie dni otwarte organizuje Oddział ZUS w Rybniku (18.06) oraz w Częstochowie (21.06). Planowany jest także w Zabrzu w ostatnim tygodniu czerwca.
Bardzo dziękuję za pomoc w rozpropagowaniu wydarzenia, by jak najwięcej osób zainteresowanych tym tematem mogło skorzystać z porad ekspertów.
Z wyrazami szacunku
Beata Kopczyńska regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim
Niektórym pedagogom 31 sierpnia kończy się termin złożenia wniosku o emeryturę nauczycielską. Dokumenty złożone po tym terminie spowodują, że utracą uprawnienia do tego przywileju. Wątpliwości pomogą rozwiać eksperci z chorzowskiego ZUS.
Chorzowski Oddział ZUS 25 czerwca organizuje Dzień Otwarty dla Nauczycieli. Tego dnia, w godz. od 8.00 do 18.00, w holu budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45, czekać będą eksperci, którzy udzielą informacji pedagogom zainteresowanym swoją przyszłą emeryturą. – Decyzja o przejściu na emeryturę jest jedną z ważniejszych w życiu, dlatego warto podjąć ją w oparciu o rzetelne informacje, korzystając z porad ekspertów podczas dnia otwartego w ZUS dla nauczycieli – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Kto musi się spieszyć z wnioskiem
O emeryturę nauczycielską przewidzianą w art. 88 Karty Nauczyciela mogą ubiegać się pedagodzy, którzy spełniają określone w przepisach warunki. Po pierwsze nie ukończyli powszechnego wieku emerytalnego, a ponadto do 31 grudnia 2008 r. mają 30 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej lub 25 lat zatrudnienia, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej w szkolnictwie specjalnym oraz rozwiążą stosunek pracy.
W związku z tym, że w ubiegłym roku powszechny wiek emerytalny został obniżony, było zagrożenie, że niektórzy nauczyciele z dnia na dzień mogą stracić prawo do świadczenia z Karty Nauczyciela. Dlatego w przepisach zostawiono pewne rozwiązanie dla tych osób, które przed 1 października 2017 r. nie osiągnęli podwyższonego wieku emerytalnego, ale osiągnęli wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, albo wiek ten osiągną w okresie od 1 października 2017 r. do 31 sierpnia 2018 r.
To właśnie ci nauczyciele, aby móc skorzystać z emerytury nauczycielskiej muszą zgłosić wniosek o to świadczenie najpóźniej do 31 sierpnia 2018 r. Również do tej daty muszą rozwiązać stosunek pracy. Jeśli pedagog nie złoży wniosku w terminie, nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju.
Informacje i dokumenty
– Oprócz informacji na temat emerytury nauczycielskiej na podstawie Karty Nauczyciela, wyjątkami dla nauczycieli wygaszanych gimnazjów, a także nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi i emeryturą w powszechnym wieku emerytalnym, będzie można dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne przy składaniu wniosku oraz jakie regulacje towarzyszą przejściu na emeryturę na starych i nowych zasadach – informuje rzeczniczka.