10 grudnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.
Święto praw człowieka zostało ogłoszone przez ONZ w 1950 roku, dla uczczenia rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Została ona podpisana w Paryżu 68 lat temu.
Deklaracja to wyjątkowo ważny dokument w dziejach całej ludzkości. Podpisana została pięć lat po zakończeniu II wojny światowej. O jej uchwaleniu zdecydowała wiedza o potwornych zbrodniach hitlerowskich. Dokument został poparty zdecydowaną większością głosów 58 ówczesnych państw członkowskich ONZ. Warto wspomnieć, że nie głosowały za jej podpisaniem między innymi państwa komunistyczne. Polska wstrzymała się od głosu. Nie wyraziła zgody na zawarte w Deklaracji pojęcie powszechności praw człowieka.
Dla uczczenia podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka obchodzony jest co roku Dzień Praw Człowieka
Dzień ten poświęcony jest ludziom, którzy walczą od 68 lat o przestrzeganie postanowień ogłoszonych w Deklaracji. Osoby te nie raz musiały doświadczać prześladowań, broniąc praw obywateli w różnych miejscach na świecie.
W Dzień Praw Człowieka organizowane są w wielu krajach konferencje, manifestacje, akcje edukacyjne. Celem ich jest uświadamianie szerszemu gremium jak wielkie znaczenie mają prawa człowieka i ich przestrzeganie.
W wielu miejscach na świecie codziennie łamane są prawa człowieka a godność ludzka nie jest szanowana. W niektórych krajach ludzie walczą z prześladowaniami politycznymi, ubóstwem i głodem. Działania te wspierają pozarządowe stowarzyszenia.
Każdego dnia na świecie gdzieś trwa walka i cierpią niewinni ludzie. Poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka na Ziemi jest tak samo ważne. Obrońcy praw człowieka starają się dotrzeć wszędzie tam gdzie nie są przestrzegane ludzkie prawa.
W Polsce na straży praw człowieka stoi Rzecznik Praw Obywatelskich, realizując między innymi zasady równego traktowania. Ma to ogromne znacznie dla seniorów, którzy w dzisiejszych czasach, niejednokrotnie są dyskryminowani ze względu na wiek.
Przy Rzeczniku działa Komisja Ekspertów ds. Osób Starszych.
Na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich można zapoznać się z publikacjami Biura Rzecznika dotyczącymi praw osób starszych :