Idea zdrowego i aktywnego życia jest główną ideą, jaką popularyzuje Fundacja Zdrowego Starzenia się.
Aktywna i zdrowa starość to podstawowy cel, jaki przyświeca działalności Fundacji, promowanej przez Unię Europejską.
Hasło przewodnie Fundacji niesie ze sobą informację, że starość zaczyna się już w dzieciństwie.
W stwierdzeniu tym jest zawarte ogromne znacznie profilaktyki zdrowia i promocji wszelkich zachowań prozdrowotnych, jakie powinny być wpajane społeczeństwu od najmłodszych lat życia.
Propagowanie zdrowego odżywiania i działań mających na celu troskę o dobry stan zdrowia ma ogromne znaczenie w dzisiejszych czasach.
Fundacja Zdrowego Starzenia się wiele uwagi poświęca ekonomicznym i społecznym czynnikom wpływającym na jakość życia seniorów.
Działalność Fundacji zmierza do mobilizowania do współpracy przy realizowaniu zamierzonych celów zarówno instytucji jak i osób, które wyznają podobne poglądy, jak te zawarte w statucie Fundacji oraz takich, które chętnie zaangażują się we wspólną pracę na rzecz zdrowej i aktywnej starości.
Fundacja współpracuje z wieloma organizacjami, między innymi :
- Teraz Polska,
- Światowe Centrum Słuchu,
- Fundacja im. Ronalda Reagan’a w Polsce,
- Novartis Oncology
- Holistic Clinic,
- Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu,
- Firma Roche.
Założycielem Fundacji jest prof. Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego, alergolog i otolaryngolog.
Profesor sprawował i sprawuje wiele odpowiedzialnych funkcji w środowisku medycznym, między innymi jest Dyrektorem Uczelnianego Centrum Zdrowia Środowiskowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również Przewodniczącym Polskiego Stowarzyszenia „Zagrożenia Cywilizacyjne i Zdrowie Publiczne”.
Podstawową formą działania Fundacji jest Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia się.
Zadaniem jej jest jednoczenie wszystkich, chcących współpracować z Fundacją w działaniach na rzecz tworzenia polityki zdrowotnej oraz społecznej przyjaznej starzejącemu się społeczeństwu Polski.
Koalicja na Rzecz Zdrowego Starzenia się jest wspierana w swojej działalności przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej.
Wiele organizacji i instytucji społecznych zaangażowanych jest we współpracę z Fundacją w ramach działań Koalicji.
Władze rządowe, samorządowe, przedstawiciele sejmu, uczelni i organizacji pozarządowych oraz polscy i zagraniczni eksperci z dziedziny głównie medycyny uczestniczą w różnego rodzaju pracach na rzecz Fundacji Zdrowego Starzenia się.
W zeszłym roku, we wrześniu odbył się w Warszawie pierwszy Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia się, który był jednym z najważniejszych wydarzeniem w sferze polityki senioralnej w naszym kraju.
Kongres zaszczyciły swoim udziałem wybitne autorytety naukowe z kraju i z zagranicy.
Tematami przewodnimi Kongresu były między innymi: realizacja Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce, Zdrowe Starzenie się w Europie, samodzielność i bezpieczeństwo osób starszych.
W czasie Kongresu została podsumowana dotychczasowa działalność w ramach polityki senioralnej w Polsce oraz wypracowane wnioski do dalszych działań na lata następne.
Zeszłoroczny Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia się miał ogromne znacznie dla polityki senioralnej w naszym kraju i w Europie.
Wiedza i doświadczenie organizacji i instytucji oraz autorytetów naukowych, jakie wzięły czynny udział w obradach Kongresu stały się źródłem inspiracji i nowych rozwiązań, które pomogą realizować myśl przewodnią Fundacji „zdrowa starość zaczyna się już w dzieciństwie”.