Szukaj

Aktywny senior, to szczęśliwy senior

Wiele się dzieje w edukacji seniorów, ale tego ciągle jest za mało, trzeba więcej inicjatyw i aktywności oraz form edukacji. Senior aktywny, to senior szczęśliwy i zdrowy – tak podsumowała międzynarodowe seminarium naukowe „Aktywizacja seniorów poprzez edukację” koordynator europejskiego projektu dr Anna Gil z Akademii im. Jana Długosza.

Na seminarium AJD przybyła 22-osobowa grupa hiszpańskich seniorów, towarzyszyło jej dwóch koordynatorów. – Hiszpańscy seniorzy są zintegrowani, na Uniwersytetach Trzeciego Wieku są traktowani na równi ze studentami. Szukamy dla nich uczelni za granicą, gdzie mogliby się integrować nie tylko socjalnie, ale i naukowo – mówi Roger Esteller Curto.

O częstochowskich seniorach, miejskich programach pomocy i „Aktywnym Seniorze” opowiadał Adrian Staroniek, naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw w Społecznych UM. – Mając na uwadze zmiany w strukturze wiekowej ludności niezbędne jest zapewnienie specyficznych form pomocy i wsparcia osobom starszym, w celu jak najdłuższego utrzymania ich we własnym środowisku oraz niedoprowadzanie do marginalizacji. Dostrzegając powyższy problem, zapisano go w Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Częstochowy na lata 2007-2013. Ponadto przyjęto częstochowski program wsparcia seniorów na lata 2010-2013. Zintegrowany system wsparcia, opieki i integracji częstochowskich seniorów oparty jest na partnerskiej współpracy samorządu miasta Częstochowy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami działającymi w obszarze wsparcia społecznego. Główne cele programu to: wspieranie aktywności seniorów, wspieranie seniorów w realizacji ról rodzinnych, dostosowywanie warunków życia seniorów i oferty usług społecznych do zmieniających się ich potrzeb i możliwości, dostarczanie wsparcia seniorom w sytuacjach kryzysowych, poprawa społecznego obrazu starości – wyliczał naczelnik A. Staroniek.

Hanna Wiśniewska-Śliwińska z AJD przedstawiła sytuację zdrowotną seniorów z powiatów częstochowskiego i myszkowskiego. – Na sto badanych osób z naszego regionu, tylko siedem nie miało chorób przewlekłych i tylko jedna skarżyła się na jedną chorobę. Na terenie powiatu częstochowskiego nie ma oddziału geriatrycznego i nikt nie zajmuje się seniorami globalnie – mówiła H. Wiśniewska-Śliwińska.

O tym jak aktywność wpływa na zdrowie osób po 65 r.ż. mogli się przekonać uczestnicy seminarium oglądając film nakręcony z udziałem seniorów z Częstochowskiego Stowarzyszenia Jesteśmy Razem. – Od naszych seniorów możemy czerpać radość. Senior to nie jest osoba stara i niedołężna, to osoba, która potrafi się bawić i cieszyć życiem, właśnie takiego seniora pokazuje ten film – mówiła Anna Gabarska, prezes Stowarzyszenia.

Projekt EduSenior ma na celu poprawę jakości usług edukacyjnych (kursów i innych działań edukacyjnych), które obecnie są lub będą kierowane do seniorów (65+).