Szukaj

Helicobacter pylori – ryzyko i objawy zakażenia

Helicobacter pylori – ryzyko i objawy zakażenia

Helicobacter pylori to dla wielu choroba, w rzeczywistości jest to jednak bakteria prowadząca do wielu groźnych schorzeń. Szacuje się, że aż 70-80% ludzi zakażonych jest tą bakterią, nie wszyscy jednak odczuwają dolegliwości wynikające z infekcji. Jak może dojść do zakażenia, jakie są objawy i czym grozi zakażenie Helicobacter pylori?

 

Co to jest Helicobacter pylori i jak dochodzi do zakażenia?

Gram-ujemna bakteria Helicobacter pylori o spiralnym kształcie jest powszechnie występującym drobnoustrojem, którym można zarazić się drogą pokarmową. Jedzenie ze wspólnych naczyń, czy picie z tej samej butelki powoduje rozprzestrzenianie się bakterii.

Istotne znaczenie ma poziom higieny i zachowanie podstawowych nawyków uniemożliwiających rozprzestrzenianie się bakterii. Uważa się, że możliwe jest także zakażenie fekalno-oralne, ponieważ bakteria żyje nie tylko w żołądku, ale można ją znaleźć także w jamie ustnej i kale.

 

Objawy zakażenia bakterią Helicobacter pylori?

W większości przypadków do zakażenia dochodzi w dzieciństwie, ale nie oznacza to, że dolegliwość dotyczy jedynie osób młodych. Zdarza się często, że infekcja Helicobacter pylori nie daje żadnych objawów, jest to tzw. bezobjawowe, proste zapalenie żołądka. Pojawiające się objawy często zanikają po pewnym czasie, ale nie oznacza to, że minęło zakażenie. Nawet jeśli początkowe objawy minęły, warto udać się do lekarza.

Pierwsze objawy zakażenia Helicobacter pylori to m.in.:

  • wzdęcia,
  • częsta biegunka,
  • bóle brzucha i dyskomfort w nadbrzuszu,
  • nudności i wymioty,
  • niestrawność,
  • zgaga,
  • osłabiony apetyt.

 

Czym grozi zakażenie Helicobacter pylori?

Bakteria ta posiada tzw. rzęski, które umożliwiają jej przyczepianie się do błony śluzowej żołądka i żerowanie w ludzkim przewodzie pokarmowym. Związki wytwarzane przez Helicobacter pylori posiadają zdolność do zobojętniania soków żołądkowych, a tym samym do zmiany pH żołądka. Ponadto, bakteria wytwarza toksyny niszczące błonę śluzową żołądka.

Helicobacter pylori to bakteria, która obejmuje głównie żołądek i prowadzi do dysfunkcji zagrażających zdrowiu i życiu. Bakteria jest główną przyczyną choroby wrzodowej żołądka. Może prowadzić także do zapalenia błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Nieleczone zakażenie Helocobacter pylori przyczynia się do wrzodów dwunastnicy, choroby Menetriera (zapalenie żołądka z przerostem błony śluzowej), a także nowotworu żołądka.